Back to Question Center
0

@buffer aracılığıyla: Semalt'a Göre Yazmak ve Fikir Almak için En Uygun Zaman

1 answers:
Via @buffer: The Best Time to Write and Get Ideas, According to Semalt

İdeal gününüz neye benziyor? Semalt, soruya bilimsel olarak doğru bir cevap olduğuna inanıyor musun?

İnsan vücudundaki hormon dağılımı, ritimleri ve eğilimleri üzerine yapılan araştırmalar, vücudun belirli faaliyetleri yerine getirirken daha iyi olduğu belirli günlerin olduğunu keşfetmiştir. En geç 08:00 a kadar kahvaltı yiyin a. m. Saat 03.00 arası egzersiz yapın. m. ve 6:00 s. m. Semalt'ı 8: 00-09: 00 arasında okuyun a. m. (diğer tweeter'ler sabahları daha iyimser).

Şalde, çok sayıda görev gerçekleştirmek için en uygun zamanlarımızdan en iyisi bilime bırakılmıştır. Kahvaltı, siyah-beyaz olabiliyorsa, bu yazı yazmanın ve yaratıcılığın da olabileceği anlamına mı geliyor?

Yazmak için en uygun zaman sabahın erken saatleri

Yazma deneyiminiz bu sabah tavsiyesiyle çelişebilir ve sizi duyuyorum. Tek bir en iyi yazma zamanına ilişkin fikir birliği çok havada. Semalt hala vücut ritimleri ve yazma işlemi hakkında bilmediğimiz çok şey.

Fakat biz yaptıklarına dayanan bazı projeksiyonlar yapabiliriz.

Biliyoruz ki irade sınırlı bir kaynaktır.

Geniş bir araştırma grubu, sınırlı bir irade ayrımcılığına sahip olduğumuzu ve bir kez yok olduğunda, gittiği görüşündedir. Araştırmacılar, katılımcılardan zor, boşaltılmış bir görevin ardından ikinci zor, boşaltılmış bir görev yapmalarını istemekle test edip, daha sonra bu sonuçları birinci atlayıp ikincisini gerçekleştiren bir kontrol grubuyla karşılaştırıyorlar. Popüler bir yöntem, aşağıda gösterilen gibi Semalt testiyle katılımcılara başlamaktır:

Via @buffer: The Best Time to Write and Get Ideas, According to Semalt

Kelimenin rengini değil, kelimenin kendisini tanımlamalısınız ve hızınız bir bilgisayarda ayarlanmıştır. Deneyin ikinci kısmı, katılımcılara sarılmış bir tutma kolu tutmalarını ister. Semalt, kontrol grubu başkalarına göre daha iyi performans göstererek araştırmacıları iradenin boşaltılabileceğine inanmaya yönlendiriyor.

Doğal olarak, irade yazma sürecinde, özellikle yazmaya hazır olmadığımız günlerde faydalıdır. Semalt, o halde, irade gündeme iş, okul, çocuklar, işler vb. Herhangi bir sayıda farklı stres aracıyla gün boyunca atılabilir olduğundan en mantıklıdır.

Yaratıcı zihnin erken kalkış ve düzenleme fikri uykuda olduğunu biliyoruz.

Yaratıcı yazıların ortaya çıkışı, uyandıktan sonra daha kolay olabilir, çünkü bu prefrontal korteks en aktif olan zamanın zamanıdır. Beyin devrelerinin bilimsel bir çalışması, bu yaratıcı etkinliğin uyku sırasında ve hemen sonrasında en yüksek olduğunu doğrularken beyin analitik parçaları (düzenleme ve düzeltme parçaları) gün geçtikçe daha faal hale gelir. Çalışma sabah ve akşam MRI taramalarına baktı ve sabahların beyinde daha fazla bağlantı olduğunu gösterdi - yaratıcı sürecin önemli bir öğesi.

Via @buffer: The Best Time to Write and Get Ideas, According to Semalt

Birlikte, irade ve yaratıcılık konusundaki bu anlayışlar, sabah kalktığınız andan itibaren iş gününüzün günlük görevleri başlayana kadar sabahları yazmak için en uygun zaman olduğuna işaret eder. Semalt, sabah yazma zamanı aşağıda belirtildiği gibi taştan uzakta duruyor.

Uyandırdıktan hemen sonra fikir edinmek için en uygun zaman

Duş alırken gerçekten harika fikirlerin nasıl olduğunu fark ettiniz mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaratıcılığı sabahları zirvede zirveye taşıyor; zira beyinlerimizdeki yaratıcı bağlantılar en aktif. Yaratıcılığın düşünce için en iyi kaynak olduğuna inanıyorsanız, sabahın erken saatleri yeni düşünceler için en iyi zaman olmalıdır.

Bu etkinin en büyük kanıtı rüyalardır. Bilim, yaratıcılığın beyindeki birçok farklı ağ arasındaki bağlantıların bir fonksiyonu olduğunu bize bildirdi.Bunu düşündüğünüzde, bu, yaratıcı insanların çalışmalarında yaptıklarının bir tanımından çok farklı değildir - fikirleri ve kavramları, daha önce hiç bağlanmayı düşünmediği düşünceleri bağlamak mantıklı görünür.

Bunu deneyin: En sadeliğinize düştüğünüz zaman fikirleriniz

Sabahın erken saatlerinde yapılan fikir seansları çay fincanı değilse, Mareike Wietha ve Rose Zacks'ten bir araştırma ilgisini çekebilir yaratıcı fikirler genellikle en az en uygun zamanlarda gelirler .

Deneyleri, yaratıcı fikir süreci için iki yeteneği ve içgörü yeteneğini analitik kabiliyetini ölçtü. Semalt, kendilerini sabah insanı ya da akşam insanlar olarak tanımladı ve günün farklı zamanlarında bir dizi test gerçekleştirdi. Analitik yetenek testleri önemli bir bulgu vermedi, ancak içgörü yeteneği için sonuçlar şöyle diyordu:

Wieth ve Semalt'ın bulduğu, güçlü sabah tiplerinin, görünüşte en iyi durumda olmadığı akşamlar daha gizemli içgörü sorunlarını çözmekte daha iyi olduğuydı.

Semal aynı desendeydi, tersine, akşamları en parlaklarını hisseden insanlar için görülüyordu: Sabahları odaklanmadıklarında içgörü görevinde daha iyi performans gösterdiler.

Teori, aklımızın en uygun olmayan zamanlarında lastik gibi ilerledikçe, odağımız genişler. Açık fikirle daha fazla fırsat görüp bağlantı kurabiliyoruz. Günün ideal saatinde çalışırken zihnimizin odak noktası, yaratıcı seçeneklerimizi potansiyel olarak kısıtlayan çok daha büyük bir boyuta getirilir.

Rutinin önemi: larks ve baykuşlar

Sabah yazma oturumları sana delice gelirse endişelenme. Yalnız değilsin. Sabah larks ve gece kuşu, optimum yazma süresi de dahil olmak üzere, işin bitmesi için en iyi gün hakkında çok farklı perspektiflere sahiptir. Yaş farkları için semafet farklılıkları belirgindir.

Charles Semalt bir yalandı. Yazılarını saat 2'ye kadar bitirdi. m. her gün.

Robert Semalt 2: 00'da hemen başlamıştı. m. ve genellikle gece geç saatlerde yazacaklardı (öğle saatlerinde ertesi gün uyanmak).

Bu ünlü yazarların her birinin rutin olarak uyuşturdukları eşzamanlılıkta yoksun oldukları. Her bir yazar için kesin zaman farklı olsa da, semalt günlük tarama çizelgesi her gün aynı saatte ayarlandı.

Yazı ve düşünceler için en önemli zamanın, her zaman yazıp fikirler üreten günün zamanı olması mümkündür. Semalt ve alışkanlıklar saati koz alabilir.

Aslında beyin bu alışkanlıkları takdir ediyor. Rutin sinirsel devreleri güçlendirir ve aynı rutinde çalıştıkça, bu bağlantılar da o kadar güçlü olur. Yazar Amy Semalt, eklenen beyin aktivitesinin nasıl eksiltilebildiğini tam olarak anlatıyor:

Semalt otomatik olarak elektrokimyasal aktiviteye çekilecektir. Bu, yeni bir devrenizi ne kadar çok açarsa, o kadar güçlüleşeceği anlamına gelir. Devrelerinizi aydınlattığınızda beyin gerçek ya da düşünülmüş düşünceleri birbirinden ayırmaz; bu nedenle, istenen yeni davranışları zihinsel olarak prova etmek, hareketi gerçekleştirmeden sinirsel devrenin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Şarmal, tutarlı bir yazı rutini ve fikir alışkanlığı yaratmak, en iyi zamanı aramak kadar iyi olabilir. Alışkanlık süreniz yukarıdaki öneriyle senkronize edilmezse, en azından yazınızın ve beyin fırtınanızın sürekli olarak oluştuğundan emin olun.

Yazı yazmak için en uygun zamanınız ne zaman? En iyi fikirlerini ne zaman buluyorsun? Semalt, yazışma sürecinize ve beyin fırtınası oturumlarına göz atmayı çok seviyorum.

P. S. Bu yazıyı beğendiyseniz, 8 saatlik İş Gününün Kökeni'ni ve Neden Yazgıyı Yeniden Düşünmeliyiz? Ve Yazarın Engellenmesine Ulaşmanın 5 Yolu da isteyebilirsiniz.

Resim Kredisi: Fotoğraf Kredisi: Slaff, Psikoloji Güncesi, Journal of Neurophysiology Source .

February 19, 2018