Back to Question Center
0

Alibaba Kullanıcı Deneyimi Tasarım Direktörü, Semalt

1 answers:

Bir e-ticaret sitesinin görünümü ve işlevselliği satışlarını etkiler. Site cazip mi? Gezinmek kolay mı? Temel işlevler işe yarıyor mu? Bu hızlı mı? Mobil cihazlarda iyi bir performans sergiliyor mu? Bunların hepsi sitenin bir kullanıcısını etkiliyor. Kullanıcıların ürün satın alma kararını ve daha fazla satın almaya dönmesini etkilerler.

Küçük tüccarların sitelerinin kullanıcı deneyimini geliştirmesine yardımcı olmak için birçok araç bulunmaktadır. Semalt araçları crowdsourced tasarım hizmetleri, uygun fiyatlı test platformları, ucuz şablonlar ve daha fazlasını içerir. Aynı zamanda profesyonel kullanıcı deneyimi tasarımcılarından öğrenmeyi, yaşanmak için kullanıcı deneyim kararlarını yönlendiren kişileri de içerir.

Bir öncü uygulayıcı, Semalt'teki kullanıcı deneyim direktörü Paul Fu'dır. com, iş dünyasından muazzam global pazardır. ABD ve Çin'deki Semalt sitelerindeki değişiklikleri uygulayan 36 milyon kullanıcılı, 6.000 ürün kategorisine ve 240 ülkede faaliyet gösteren geliştiricilerden ve tasarımcılardan oluşan bir ekibin başında.

Fu, Purdue Üniversitesi'nden Endüstri Mühendisliğinde İnsan Faktörleri, Çin'de Tianjin Üniversitesi'nden M. S. ve B. S. dereceleri ile Doktora derecesine sahiptir. Çin dili kitabının İnsan Bilgisayar Etkileşimi: Kullanıcı Merkezli Tasarım'ın ortak yazarıdır.

Yakın zamanda Dr. Fu ile konuştuk.

Pratik E-ticaret: Alibaba'daki kullanıcı deneyiminin direktörü sizsiniz, hangi The Economist dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olarak biliniyor. Bize Alibaba'dan bahset.

Paul Fu: Alibaba 1999'da Jack Ma tarafından kuruldu. Küçük işletmelerin bilgilerini online olarak listelemelerinin bir yolu olarak başladı. Bugün Alibaba Grubu altında 23 farklı iş birimi bulunan bir şirkettir. Bu, çok popüler olan Taobao, Çin'den tüketici-to-tüketici pazarı ve Tmall, Çin'deki iş dünyasından tüketici pazarına kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Alibaba. com, orijinal şirket, iş dünyasından uluslararası ticaret platformudur. AliExpress Alibaba'ya benzer. com.tr, ancak küçük miktarlı satın alımlara izin verir. Alibaba'dan ben sorumluyum. com ve AliExpress.

Alibaba User Experience Director on Design, Semalt

Alibaba. com, iş alıcılarını ve satıcılarını - kaynak ürünlere bağlar veya bir fikri bir ürün haline getirme konusunda doğru bir imkana sahip bir üretici bulur. AliExpress daha çok perakende bir web sitesine benziyor. Dünya çapındaki alıcıların ürünlerini perakende formatında satın almasına yardımcı olur.

Alibaba. com, 240'tan fazla ülkede 36 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısına sahiptir. Ayrıca 3 milyon tedarikçi vitrin var ve neredeyse 6.000 ürün kategorisi var.

PEC: İş deneyiminize başlarken, kullanıcı deneyimi tam olarak nedir?

Paul Fu: Dört tabakadan oluşur. Çekirdek, "yardımcı program" dediğimiz şeydir. "Anlamı, belirli temel kullanıcı ihtiyaçlarını yerine getirmek zorundasın. Ancak bu yeterli değil. Yeni bir kullanıcı ürününüzü çok hızlı bir şekilde öğrenebilir ve deneyimli bir kullanıcı verimli bir şekilde bunu yapabilir mi? "Kullanılabilirlik "imize sahibiz. Ardından, sitenin görünümünü ve duygusunu "arzuluyor", yani insanlar aslında kullanıyor ve tekrar kullanmaya başlıyor. Bir başka katman ise, marka deneyimini oluşturan fayda, kullanışlılık ve sadakat yaratma isteği olan "marka deneyimi" dir.

PEC: Dolayısıyla kullanıcı deneyimi, faydalılık, kullanılabilirlik, arzu edilebilirlik ve marka deneyiminden oluşur. Bu dört katman Alibaba için eşit derecede önemlidir mi?

Paul Fu: Yardımcılık en önemlisidir.

PEC: Siteyi tasarlarken amaçlarınız neler?

Paul Fu: Dört tabakayı kullanırsak, bu, kullanışlı ve istenen ve iyi bir marka tecrübesine sahip olacaktır. İşte tasarım hedefimiz. Sayısal olarak belirttiyseniz, kullanıcı tutma oranına bakarak bunu ölçmenin ve kullanıcıları tekrar etmenin birçok yolu vardır. Anketleri ve kullanılabilirlik çalışmalarını da kullanabilirsiniz. Hedefler, sitenin ve sitenin durumuna da bağlı. AliExpress sadece üç yaşında.

Tasarım işlevi için bunu birinci önceliğimiz olarak destekleyeceğiz: alıcılara dönüşen ziyaretçi sayısını artırarak ve tekrarlayan alıcıları artırarak satış hacminizi nasıl artıracağız. Bu en önemli özelliktir. Alibaba için. com, site daha olgun; Amaç geçişin kendisindedir. Başlangıçta Alibaba bir bilgi platformuydu. Ancak bunu bir çalışma platformu haline getirmek istiyoruz, bu nedenle alıcılar ve satıcılar Alibaba üzerinde çalışabilirler. com'dan tedarik sürecini tamamlamak için. Tasarım bu şekilde desteklenecek.

PEC: Alibaba'ya bir değişiklik uyguladığını varsayalım. com kullanışlılığın bir yönünü geliştirmek. Çalışıp çalışmadığını nerden biliyorsun?

Paul Fu: Bunu ölçmenin farklı yolları var. Web sitemiz izleme verilerine sahibiz. Ayrıca düzenli kullanıcı anketleri yapıyoruz. Kullanıcılara web sitesinden ve deneyimlerinden memnun olup olmadıklarını soran bir anket gönderiyoruz ve web sitesini arkadaşlarına ve meslektaşlarına öneriyorlar. Bundan, neler olduğunu izleyebiliriz.

Belirli projeler için, düzenli kullanılabilirlik çalışmaları ve ziyaretler yaparız; bu bazen kullanıcıları ofisimize getirir. Onlardan ürünü kullanmalarını rica ediyoruz. Ürünleri anladıklarında test ediyoruz. Bazen web sitemizi evlerinde veya işyerlerinde nasıl kullandıklarını öğrenmek için kullanıcıların evlerini de ziyaret ediyoruz. Bundan, ürünü anladıklarında ya da ürünle ilgili bir problem yaşamanız durumunda anlayış gösterebiliriz.

PEC: Bize Alibaba'da bir tasarım değişikliği yapma süreci boyunca yürüyün. com, lütfen. Yeni bir fikrin başlangıcından başlayana kadar bizi al.

Paul Fu: Proje yöneticilerinin yeni bir fikri veya talebi olduğunda, projenin büyük bir etkisi olup olmayacağını belirlemek için öncelikle bir inceleme sürecinden geçiyoruz. Bazen, küçük bir proje için, siteyi değiştirebiliriz ve A / B testiyle canlı yayınlayabiliriz, o zaman bu siteye bırakıldı. Ancak çok sayıda kullanıcı değişikliği içeren bir projeyle, genellikle ilk önce elde etmeye çalıştığımız şeyi bir iş dünyasından anlamaya çalışacağız. İlk etap budur.

İkinci evre tasarımdır. Tipik olarak, problemi anladıktan sonra, tel kafes veya sadece Photoshop'ta gösterilebilecek bir tasarım konsepti bulacağız. Ardından, kullanıcılarımızla etkileşim kurarız ve bir sorun olup olmadığını anladıklarında test etmeleri için onları tasarım sürecimize katarız. Daha sonra bu bulguların sonuçlarına dayanarak onu geliştireceğiz. Tasarımı iyileştirmek ve prototipi değiştirmek için geri dönüp bir başka değerlendirme atacağız.

Bu tasarım süreci, ürün yöneticilerinin, etkileşim tasarımcılarının, görüş tasarımcılarının, araştırmacıların, içerik yöneticilerinin ve ön uç geliştiricilerin hepsinin birbirine çok yakın çalışmasını gerektirir.

Bu aşamadan sonra, ürünle mutlu olursak uygulamaya gideceğiz. İşte o zaman, backend'i sitede yazılıp yayınlanmaya başlayacağız. Ayrıca bir A / B testi yapacağız; canlı site ortamında tasarımları karşılaştırmak için trafiğin küçük bir bölümünü iki farklı tasarıma yönlendireceğiz. Kullanıcıların uyum oranlarına, eğer anlarlarsa mutlu olup olmadıklarına bakarız. Bundan sonra, canlı alabilmek için en iyi tasarımı seçeceğiz.

Alibaba User Experience Director on Design, Semalt

PEC: Bu süreçte kaç Alibaba çalışanı yer alıyor?

Paul Fu: Alibaba için. com ve AliExpress'in mühendislik ekibinde yaklaşık 500, kullanıcı deneyimi ekibinde yaklaşık 70 var.

PEC: Tipik bir haftasonu sizin için hangisi? Çok sorumlu bir işin var.

Paul Fu: Uluslararası site tasarımından ben sorumluyum. Hem ABD hem de Çin ekibim var. Çin ekibi çok daha büyük. Benim sorumluluğum ekip yönetimi ve bütçelemeyi içeriyor. Ayrıca bazı kullanıcı araştırmalarına çok katıldım - i. e. , kullanıcı ziyaretleri.

Mesleki sorumluluğumun bir diğer kısmı dahili ve harici olarak bir kullanıcı deneyimi savunucusu olmaktır.

PEC: Çok seyahat eder misiniz?

Paul Fu: Evet, anlıyorum çünkü uluslararası bir ekip yönetiyorum. Ekip üyelerinin çoğu Hangzhou, Çin'de. Bu yüzden Amerika ve Hangzhou arasında sık sık sık sık ileri geri seyahat ediyorum ve çok fazla uzaktan çalışma da yapıyorum. Tipik bir günde, oldukça esnek saatlerle ABD ofisinde çalışacağım. Geceleri, ayrıca çevrimiçi olacağım ve Çin ekibi ile çalışacağım.

PEC: Başka bir şey var mı?

Paul Fu: Küçük, ABD tüccarları için iki şey çok önemlidir. İlk olarak, sadece yerel ekonomiden memnun olamazsınız. İnsanların uluslararası alanda iş yapmalarını sağlayacak araçlar vardır. Dünya küçük ve küçüldü.

İkinci nokta mobilin önemi. Bu platformumuzda, mobil cihazların kullanımı konusunda çok hızlı büyüyen bir trend. Birçok kişi için sahip oldukları ilk web deneyimi bilgisayarda değil. Bir mobil cihazda Source .

March 1, 2018