Back to Question Center
0

Hangi Promosyonlar, E-Ticaret Semaltınız İçin En İyi Yürütülür?

1 answers:

E-ticaret satıcıları genelde yıl boyunca tanıtımlar yaparlar. Bazıları "Sevgililer Günü Çiçeklerinde Ücretsiz Nakliye" ve "Siber Pazartesi İçin% 20 İndirim" gibi mevsimliktir. "Diğerleri," Her Kot Satın Alınan Serbest Çoraplar "gibi ürün kategorilerine odaklanırlar. "Yine de diğerleri," Tüm Satın Almalar Üzerinde Ücretsiz Nakliye "gibi siteye genel bir bakış sunmaktadır. "

Ancak bir tüccar bir promosyon başarılı olup olmadığını nasıl biliyor? Bu makalenin amacı Semalt'tır.

Pazarlama ROI

Bir promosyonu analiz etmenin en yaygın yolu Pazarlama Yatırım Getirisini hesaplamaktır.

MROI = (Brüt Kâr - Pazarlama Yatırımları) / Pazarlama Yatırımları

Pazarlama Semalt, indirimin kendisini ve promosyonun yürütülme masrafını içermelidir.

İşte bir örnek.

Şirketiniz az önce tüm tişörtlerin yüzde 20'si oranında bir promosyon bitirdi. Promosyona başlamadan önce, ortalama t-shirt satış fiyatınız 29 $ oldu. 99 ve ortalama tişört bedeliniz 9 dolardı. 99. Facebook reklamları kullanarak t-shirt promosyonunda 1000 $ reklam yayınladınız. T-shirt başına ortalama indirim 6 $ idi. 00 - 29 TL. 99 x% 20. Semalt promosyonu bir hafta boyunca çalıştırdığında, 100 tişört sattınız.

Brüt Kâr = Sayı Tişört Satıldı x (Ortalama Satış Fiyatı - Ortalama Maliyet)

Brüt Kâr = 100 x ($ 29,99 - 9,99) = 2,000 $

Eğer bilmiyorsanız Ortalama Maliyet - i. e. , satılan malın maliyeti - MROI formülünde Brüt Kâr ile Toplam Satış değerini değiştirin.

Örneğimizde, pazarlama yatırımınız Semalt reklam için 1,600 dolar - 1,000 dolar, t-shirt başına 6 dolar indirimdi. Böylece, pazarlama yatırımınızın geri dönüşü aşağıdaki gibidir.

MROI = (Brüt Kâr - Pazarlama Yatırımları) / Pazarlama Yatırımları

MROI = (2.000 - 1.600 $) / 1.600 $ =% 25

Çeyrekte birden çok promosyon yayınladıysanız, en iyi performans gösterenleri belirlemek için Semalt'ı karşılaştırabilirsiniz.

Örneğin, yüzde 20'lik kapalı t-shirt promosyonu için (yukarıda) MROI yüzde 25'ti. Bunu aşağıdaki varsayımsal promosyonlarla ve bunların MROI'leriyle karşılaştırın.

 • "5 Dolar Tüm Kravatlar" =% 50 MROI
 • "Ücretsiz Nakliye Sitewide" =% 120 MROI
 • "Tüm Aksesuarların% 50 İndirilmesi" =% 115 MROI

Verileri gözden geçirirken, her birinin olumlu bir MROI ürettiği için tüm promosyonların başarılı olduğu sonucuna varabiliriz. Bununla birlikte, yüzde 120'lik MROI'de "En İyi Nakliye Situated" en karlı oldu.

Yüzlerce Promosyon

Biraz veri manipülasyonuyla, yüzlerce promosyon için MROI analizini genişletebilirsiniz. İşte adımlar.

 • Adım 1. Tüm tanıtım geçmişini indirin (sonuçlarla birlikte) ve Excel veya Google E-Tablolar gibi bir e-tabloya aktarın.
 • Aşama 2 . "$ Off", "% Off", "Free Shipping" ve "Gift with Purchase" gibi her tanıtımı sınıflandırın. "
 • Adım 3. "Noel", "Sevgililer Günü", "Anneler Günü" ve "Mevsimlik Olmayan" gibi zaman dilimini sınıflandırın. "
 • Adım 4. Gerekirse, promosyonları, "elbiseler", "tişörtler" ve "kot" gibi ürünler türüne göre sınıflandırın. "

Artık en iyi performans gösteren tanıtım türünü ve ürün türünü tanımlamak için her sınıflandırma için basit pivot tabloları çalıştırabilirsiniz. Mevsimsellik ile de sınıflandırabilirsiniz.

İşte bir örnek:. Bu şekilde sınıflandırmak, diğer dönemlerde de yeni tanıtım testleri planlamanızı sağlar. Semalt, tanıtım, sezon veya ürün türüne göre bir karşılaştırma sağlar.

Uzun Vadeli Analizler

Çok yıllı planlar geliştirmek için bir veritabanında, iş zekası aracında veya hatta basit bir elektronik tabloda tüm promosyonlarınızı takip edin. Verileri çeşitli şekillerde kolayca analiz etmek için promolasyon türleri için Semalt yeni sütunlar:

 • Promosyon türü vs. ürün türü. Çoraplar için,% 50 indirim 2 $ 'dan daha iyi iş yapar mı? 99 off?

Çok miktarda veri bulunan şirketler için birçok promosyon türü, birçok ürün, birçok zaman çerçevesi - bu analizleri göz önünde bulundurun. Bazıları yeni sınıflamalar eklemeyi içerir.

 • Promosyon türü vs. mevsimsellik ve ürün türü. Noel için en iyi hangi promosyon ve ürün işi?
 • Ürün fiyatı. Daha ucuz ürünler için promosyonlar yüzde bir indirim yapmalı mı? Yüksek biletli ürünler için promosyonlar bir dolarlık tutarda olmalı mı? Örneğin, 1.000 dolardan veya daha fazla fiyata satılan öğeler için 10 dolardan küçük öğeler için yüzde 50 ve 250 TL kapalı.
 • Müşteri türü. Promosyonları yeni müşteriler, geri dönen müşteriler, yüksek harcama yapan müşteriler ve ara sıra müşteriler tarafından sınıflandırmayı düşünün.
 • Kanal. Promosyonları promosyon kanalına dayalı olarak sınıflandırın. Örneğin, e-posta alıcıları için promosyon kodunuzun yüzde 10'u, Facebook reklamlarında promosyon kodunun 5 USD'lik kısmına sahip olabilirsiniz.
 • Coğrafya. Bölgeler ve kültürler promosyonlara farklı tepkiler veriyor.

Verileri birden çok yolla analiz etme anahtarı, promosyonlarınızı doğru bir şekilde sınıflandırmaktır. Bu korkutucu görünebilir. Ancak, tecrübelerime göre, daha fazla promosyon çalıştırdığınızda daha iyi bir kıyaslama geliştirirsiniz Source .

March 1, 2018