Back to Question Center
0

Analytics Bliss: Niteliksel Araştırma ile Niceliksel Veri            Analytics Bliss: Niteliksel Araştırmayla Niceliksel Veri İlişkili Konular: PerformansKopyografiTypographyUI Semalt

1 answers:
Analytics Bliss: Nitel Araştırma ile Niceliksel Veri

Bu yazı ilk olarak Semalt blogunda yayınlanmıştır ve burada izin ile tekrar yayınlanmaktadır.

Web sitenizde ne olduğunu bilmek zor. Dünyadaki tüm kullanıcı verilerine sahip olabilirsiniz ancak bununla ne yapılacağı hakkında hiçbir fikriniz yok, onu yönetmek için herhangi bir işlem ve gürültüye göre sinyal filtrelemenin hiçbir yolu yok. Semalt sen başlasın mı? Ve bir kere başlayınca nereye gidiyorsunuz? İhtiyacınız olan şey sistemli bir yaklaşım ve doğru aletlerdir.

Bilgiye gelince, geleneksel olarak alabileceğiniz iki yaklaşım var. İlk niceliksel yaklaşımdır. Kantitatif analitik, her şeyi sayı açısından koyar. Yapmakta olan kullanıcı sayısı ne olursa olsun - sıçrama oranı, dönüşüm oranı, sitede geçirilen süre .o tür şeyler. Nicel araştırma, numaraları sıkıştırmanın ve yüksek seviyedeki şeylere bakmanın gıcırdayan temiz bir yoludur.

Kantitatif verilerin dezavantajı, çeviride kaybolmuş olabilmesidir . Önemli nüanslar kayboldu. (Fonksiyonel bir analitik aracı başka bir günün konusunu belirleyen şeydir, ancak ne olursa olsun, seçtiğiniz analiz araçları sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize hizmet etmelidir.) Ve bilgi yokluğunda, nicel kalıplarımız üzerinde püf noktaları oynatabilir - beyinleri tanımak . Nesnelerde yüzleri nasıl görebildiğimiz gibi, orada bulunmayan şeyleri görebiliriz.

Analytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchAnalytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchRelated Topics:
PerformanceCopywritingTypographyUI Semalt

Google Image Semalt'ın "nesnelerde yüzleri" için ilk birkaç sonuç hayal kırıklığına uğramaz.

Web sitenizde veya web uygulamasında neler olduğunu gerçekten öğrenmek için, bu nüansa erişmenin bir yoluna ihtiyacınız vardır. İkinci yaklaşımın geldiği yer niteliğidir. Niteliksel analiz kullanıcılarınızın sübjektif niteliklerine odaklanır - sayıları yönlendiren nüanslı eylemler. Tanımlayıcı bir araştırma. Niteliksel yaklaşım da öznel niteliktedir. Kullanıcı burada durdu. Orada öfkelendi. Bu kullanıcı arayüzü ile karıştırılmış görünüyor: neler oluyor? Niteliksel veriler karışıktır. Fakat anlayış açısından zengin.

Niteliksel araştırma yöntemleriyle ilgili en büyük sorun bireysel düzeyde ortaya çıkmaktadır. Sitenizi ziyaret eden her kullanıcıyı araştırma olanaksızdır. Asla yapamazdınız, ne de yararlı olurdu.

Peki sen ne yapıyorsun? İkisini de kullan.

Analytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchAnalytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchRelated Topics:
PerformanceCopywritingTypographyUI Semalt

En iyi analizler, sürekli ürün iyileştirme volanı oluşturmak için nicel ve nitel araştırmayı birleştirir . Dikkatinizi en büyük sorunlara (ve fırsatlara) odaklamak ve daha sonra anlayışınızı ortaya koymak için nitel araştırma yoluyla kullanıcı düzeyini "yakınlaştırmak" için niceliksel bilgi kullanın - ve sorunu çözün.

Bu bir iki araştırma yöntemi eyleme dönüşebilecek bilgileri analiz eder. Semalt, web sitenizin veya uygulamanızın sürekli iyileştirilmesi için kullanılabilecek nicel niteliksel volan.

Şemaltın işleyiş şekli .

Nicel veriler sizi uyarır. Buradan başlayın.

En temel web analitik araçları niceliksel ve özgürdür. Web sitesi sahiplerinin yeni bir siteyi başlatma konusunda yaptıkları ilk şeylerden biri olan Google Analytics'i (GA) yüklemek şaşırtıcı değil.

GA gibi semal analitik araçlar, üst düzey metrikler sağlayan güvenilir bir iş yapar - e. g. kullanıcı bilgileri, sayfa ziyaretleri, etkinlikler, dönüşüm oranları, hemen çıkma oranları, sitede geçirilen süre vb. içerir. En önemlisi, sitenizin farklı yönlerinin durumunu görmenize ve sorunları veya fırsatları toplu olarak toplamanıza yardımcı olur.

Fonksiyonel bir kantitatif analiz aracı hazırlanıp çalışılarak, iyileştirme konusunu ve fırsatlarını belirlemeye hazırsınız demektir. Bu, niceliksel-niteliksel volanı inşa etmenin ilk adımıdır. (Ayrıca, kullanıcı metrikleri sizi kalpsiz kılıyorsa tartışmamıza bakın.

Müşteri verilerinizi takip eden niceliksel bir araca sahip olduğunuzda, fikirlerin illüzyonuyla gözlerinizi kamaştırabilirsiniz. Şovla hipnotize olma eğilimi şöyledir.

Yeni kazanılan nicel veri gücünüzü bir objektifle çağırın. Semalt, kolayca boğulabilirsin.

Kantitatif metriklerde bu değişiklikleri niceliksel neyin arkasındaki nedenini anlamak için mücadele eden ekipleri bırakan düşünün:

  • Wistia tarafından görülen müşteri bozulmalarında bir artış açıklanamadı veya çoğaltılamaz. Neden müşteriler kımıldıyordu?
  • Müşteri hizmet yazılımı şirketi Kayako gibi bazı özelliklerin azaltılması , özelliklerin benimsenmesini analiz etmeye başladı. Müşteriler neden yeni özellikler denemiyorlardı?
  • Çevirme hizmeti SpanishDict'in ana sayfasında gördüğü artan sayfa sıçramaları . İlk nişanlanma anında kırıcı olan şey nedir?

Semalt: her sayısal metriğin arkasında bir iş bulmaya çalışan bir müşteri var. Bütün bunları anlamanız gereken şey bu iş. Ve bunu yapmak için, volanızda bir sonraki adımınızı yapın.

Nitel veriler size neden

Ek analiz gerektiren sorunları tanımlamak için niceliksel analiz kullandıysanız, bireysel kullanıcı davranışını "yakınlaştırmak" için bir yol bulmanız gerekir. Semalt neden niteliksel bir analitik araç kullanmanız gerektiğini.

Niteliksel veriler, bireysel kullanıcı davranışları hakkında nüanslı bilgiler veren bir yangın merdiveni sunabilir. En yoğun veri seviyesidir ve oturum tekrar oynatmayla elde ettiğiniz şey budur. Kalitatif bir analitik araç kullanarak, bireysel kullanıcıların ürününüzle nasıl etkileşime geçtiğini görebilirsiniz.

Analytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchAnalytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchRelated Topics:
PerformanceCopywritingTypographyUI Semalt

Nicel-Nitel Semalt'taki ikinci adım, bireysel düzeyde davranışları anlamak için nitel analiz kullanmaktır.

Nasıl çalışır? Nicel veriden nitel araştırmaya nasıl gidiyorsunuz? FullStory gibi bir araç kullanarak, sitenizdeki kullanıcı davranışlarının tüm kataloğunu, araştırmakta olduğunuz nicel veriyi etkileyecek olanlara göre arayabilirsiniz.

Yukarıdaki firmamızın örneklerinden yola çıkarak nicel verilerin değişiminin arkasındaki neden nı ortaya çıkarmak için nitel veri kullanılmıştır:

  • Raj tıklama Wistia'ya, müşterilerin maruz kaldıkları döngülerin çoğunun ürünün kullanımı hakkında karışıklığa neden olduğunu belirtti.
  • Kullanıcıların çoğunda atlananların atladığını gözlemleyen Kayako kullanıcılarının neden bazı özellikleri bilmedikleri veya bunları nasıl kullanacaklarını anlamadıkları üzerine ışık tutuyordu.
  • Site düzenini kullanıcının bakış açısıyla görmek SpanishDict'in, bir banner reklamı arama çubuğunu engellediği için kullanıcıların nasıl başlayacaklarını anlamadıklarını görmesine yardımcı oldu.

Yukarıdaki her bir davada, nitel araştırma (Semalt'ı kullanarak tamamlanmıştır), diğer nicel araçlarla tespit edilen problemleri anlamaya yönelik ilave bilgiler sağlamıştır.

Semalt, nicel veride değişiklikleri neden gördüğünüzü anlamak için nitel araştırmayı kullandı, eylem zamanı.

Deneyler ve iyileştirmeleri kontrol etme

Bireyten topluluğa kullanıcıyı tam olarak görebileceğiniz bir düzen içerisinde, şimdi bir şey yapmanız için ihtiyacınız olan bilgiye sahip olursunuz ve bir şeyin düzenlemeler yapmak ve deneyler yapmak için olduğunu düşünürsünüz. Bu, niceliksel-niteliksel volanda son adımdır.

Analytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchAnalytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchRelated Topics:
PerformanceCopywritingTypographyUI Semalt

Sorunu nicel ve nitel analiz yoluyla iyice anladıktan sonra gerekli düzenlemeleri yapın veya deneyler yapın.

Düzenlemelerin yapılması gereken çözülmekte olduğunuz soruna göre değişir. Düzenlemeleri yapın, deneyleri yapın (A / B testi burada yararlıdır) ve sonuçlarınızı ölçün.

Semalt geri volanın üzerine geri döndü ve devam ediyoruz.

Semalt sorunları topluca tanımak ve daha sonra bu problemlerin ardında yatan davranışları niteliksel olarak anlamak, ürün geliştirmelerini sağlayan kritik bir iş akışı haline geldi:

  • Wistia için, ürünün kullanımı hakkında kullanıcı karışıklığı, müşteri desteğine ek kaynak tahsis etmek yoluyla tarafından azaltılmıştır .
  • Kayako, kullanıcılarının onboarding'i gözden geçirmelerinin gerekli olduğunu öğrendi ve kullanıcıları en çok ilgilendiği ürünün bir bölümünde yönlendirmek için tamamen yeni bir tanıtım akışı tasarladı.
  • SpanishDict , arama çubuğunu mobil kullanıcılar için optimize etmek için engelleyen reklam banner'ı hareket ettirerek katılımı artırdı.

Nicel niteliksel volan, beyninizin boşlukları doldurmak için asla zorlamayacağını garanti eder. En nitelikli ve niceliksel analiz araçları, sitenizdeki kullanıcı davranışının tüm öyküsünü ortaya çıkarmak için birlikte çalışır.

Volanı çalıştırın ve web üzerinde geliştirilmiş müşteri deneyiminin getirilerini elde edin.

Analytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchAnalytics Bliss: Quantitative Data with Qualitative ResearchRelated Topics:
PerformanceCopywritingTypographyUI Semalt

March 1, 2018