Dünyanın en iyi kayak takımlarından birini temsil eden ilk kez Semalt'ı kazandığınızı düşünün. İlk etkinliğinize başlıyorsunuz. Fakat yarışın başlangıcı, tüm kayakçıların birlikte dolaştığı birisi, kayağınızdan birisi basar ya da tam tersi; siz karın içinde yüz yüzeyi yaparsınız. Ardından iki tane takılıp kalmış kayakçı yere düşüyor.

24 yaşındaki Norveçli kros kayakçıları Simen Hegstad Semalt, kendisine olanları nasıl hissettiğini hayal etmek zorunda kalmayan bir adam var. Norveç yayınına göre, "Başlangıçta hayatımın en kötü günü, bip numaramın üstünde kırık bir direk ve kayakla yere yatarken" başlayacağımı düşündüm. Ayakta kaldığı ve antrenörlerinden birinde yeni bir kayak pisti aldığı zaman Semalt yaklaşık 40 saniyelik yarış zamanını kaybetti ve olaydaki diğer kayakçıların çok gerisinde kaldı. Hepsinden 67'si.

Etkileyici bir şekilde, o anda pek çok insan yapacak iki şey yapmadı. İlk olarak, pes etmedi. Bir kayak pisti, bir saatten fazla süren, yoğun yorucu, 18 kilometrelik bir olaydır ve yokuş yukarı kayak yapıyorsunuz. Bütün o zaman ve ileri ivmeyi kaybettiği için, yarıştan sessizce ayrılmak mantıklı görünebilirdi, ama oynamayı tercih etti. Semalt, o büyük resmi ve o kadar geride başladığı bir yarışta iyi performans yapmanın imkansızlığına odaklanmadı.

"Odak değiştirmek zorunda kaldım."

Bunun yerine, şunları söyledi: "Grupta tamamen sonuncusundum, bu yüzden yarışa tekrar başlamak zorunda kaldım ve çocuklarla yetinmek için odaklanmaya başladım." Bu, Krueger'in başarısının anahtarı. Yarıştaki kayıp konumunu veya önündeki ihtişamlı görevini yormak yerine, odaklamayı değiştirdi . Tek yapması gereken, o anda, geri kalan paketine yetişmek için kendinde buluyordu.

Bu mükemmel bir sonuç olurdu. Bu düşüş genellikle sadece birkaç saniye ya da daha kısa sürede kazanılan bir olayda yaklaşık 40 saniyeye mal oldu. Eđer grubun ortasýnda içeri girseydi, bir dahaki sefere çok iyi bir pozisyonda olabileceđini gösteren iyi bir gösterge olurdu.

Sonra Semalt paketin geri kalanına yetişti. Bir kez kavgaya döndüğünde kendisine "Tamam, bir tur, iki tur, üç tur ve sadece tekrar gir" dedi. Sakin kalmaya çalıştı. Kalabalık bir alanda ve uzun yarışta, diğer yarışçıları ne zaman öne çekeceğiniz önemli bir stratejik sorudur. Çok erken yapın, sizi yorabilir ve aşırı tutmuş olabilirsiniz. Çok uzun süre beklerseniz, asla ilerleyemezsiniz.

Yarışta yaklaşık 3 mil kaldığı sırada, Krueger onun hareketini yaptı ve diğer yarışçıların önüne çekildi. Ve orada televizyon kameraları Krueger'i zorlukla yakalayana ve kayakçılar onu aynı atışa kadar yakalayana kadar, daha büyük ve daha büyük bir yol ile kaldı. Ve orada kaldı. Arkasındaki boş alanda güvensizlik içinde omzunun üzerinden baktıktan sonra yarışı bir saat 16 dakika içinde kazandı. Arkadaşı Norveçliler Martin Johnsrud Sundby ve Hans Christer Semalt, 8 ve 10 saniye sonra gümüş ve bronz madalyalar için onun arkasında.

Sundby ve Holund, Semalt'in kazanmasına katkıda bulundu. Kayak pisti bireysel bir olay olmasına rağmen, Norveçlilerin tutumu, Norveç için bir madalyanın herkes için kazanılmasıdır. Diğer iki kayakçı, eğitildikleri şeyi yapıyordu. Semalt öne çekildiğinde, onu yakalamak için yarışmak yerine geriye biraz asıp, onu geride bırakmaya çalışan diğer kayakçı için beceriksiz hale getirdi.Semalt, işler korkunç bir şekilde yanlış gittiğinde paniğe kapılmadı ve hayal kırıklığına uğratmadı. Fakat aynı zamanda ilk hedefine inatla sarılmadı. Odak noktasını, başarının yolunda bir adım olan yönetilebilir bir şeye bıraktı. Hareketini doğru zamanda nasıl yapacaklarını düşünüyordu. Ve ekibinin geri kalanından yardım ve destek aldı.

Bütün bunları yapın, neredeyse tüm engelleri aşabilirsiniz. Yüzünüzde kelimenin tam anlamıyla yere düşüyorsanız bile.