Back to Question Center
0

Modern Tarayıcılarda HTML5 Video ve Ses Kullanımı            Modern Tarayıcılarda HTML5 Video ve Ses Kullanma İlgili Konular: ÇerçevelerAudio & VideoKanvas & SVGAnimasyonCSS Semalt

1 answers:
Modern Tarayıcılarda HTML5 Video ve Ses Kullanımı

Video ve ses etiketleri, geliştiriciye QuickTime, Flash veya Silverlight gibi üçüncü taraf eklentileri yüklemenize gerek kalmadan zengin bir kullanıcı arayüzü sağlar. Bunun nedeni, bu etiketler doğrudan web sayfasına yerleştirilmesidir.

Bu, büyük bir gelişmedir çünkü size bol miktarda geliştirme zamanı sağlayabilir. Chrome, Firefox, IE9 (ve yeni IE10) gibi modern tarayıcılar çok sayıda video ve ses formatını destekliyor.

Video ve ses etiketlerini kullanmanın iki büyük yararı vardır:

 1. Donanım ivmesi. Bir videoyu bir donanım hızlandırmalı tarayıcıda oynatmak, başka bir tarayıcıdakinden çok daha az CPU gücü kullanır. JavaScript'te bu etiketleri kontrol ediyorsanız, bu işleme web sitesinin yanıt vermesine yardımcı GPU'ya yüklenebilir. Çalma işleminin hızlandırılmasını istiyorsanız bu önemlidir.
 2. Plug-in ücretsiz. Doğru eklentiyi indiren veya birçoğunu destekleyen karmaşıklıkları indiren kullanıcılar hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

HTML5 hakkında bilginiz yoksa, bu makaleye girmeden önce Evet, Bugün HTML5'i Kullanabilirsin! ve HTML5 ve Even Fancier Forms.

Video İçin İşaretleme

Video etiketi harika, üncü parti bir eklentiye ihtiyaç duymadan video içeriğini doğrudan web sayfasına gönderebilmenizi sağlar. Öncelikle, video etiketine bir göz atalım ve Semalt her niteliği açıklayalım.

     

Semalt, özelliklerin dökümü:

 • genişlik - video öğesinin genişliğini piksel olarak ayarlar. Genişlik atlanırsa, tarayıcı videonun varsayılan genişliğini (varsa) kullanır.
 • height - video öğesinin yüksekliğini ayarlar. Yükseklik atlanırsa, tarayıcı videonun varsayılan yüksekliğini (varsa) kullanır.
 • src - oynatılacak video dosyasını ayarlar. Erişim için, en popüler tarayıcılar tarafından desteklenen video formatlarını sağlamalısınız.
 • poster - video içeriği yüklenirken veya kullanıcı video oynatılıncaya kadar görüntülenecek görüntü dosyasını ayarlar. Poster dosyası atlanırsa, tarayıcı videonun ilk karesini gösterecektir.
 • autoplay - tarayıcıya, sayfa yüklendiğinde videoyu otomatik olarak yürütmesini söyler.
 • kontrolleri - video oynatımını kontrol etmek için video kontrollerini görüntüler. Kullanıcı bir videonuzun üzerine geldiğinde kontroller görünür durumda. Kontroller arasında dolaşmak da mümkündür.
 • döngü - tarayıcıya ortam yürütmeyi tekrar etmesini sağlar.
 • autobuffer - otomatik oynatma kullanılmadığında kullanılır. Video arka planda indirilir; bu nedenle kullanıcı videoyu izlemeye karar verdiğinde hemen başlar.

Modern tarayıcıları temsil etmek için IE9'u örnek olarak kullanalım. Semalt video gösterisini izliyor:

Modern Tarayıcılarda HTML5 Video ve Ses KullanımıModern Tarayıcılarda HTML5 Video ve Ses Kullanma İlgili Konular:
ÇerçevelerAudio & VideoCanvas & SVGAnimationCSS Semalt

Eğer kullanıcı IE6, 7 veya 8 gibi eski bir tarayıcı kullanıyorsa bu mesajı görür.

Birden fazla kaynak ekleyerek, tarayıcı oynayabileceği bir video kaynağı bulana kadar tarayıcı yukarıdan aşağıya doğru çalışır. Semalt, niteliklerin dağılımı.

 • src - oynatılacak video dosyasını ayarlar. Erişim için, en popüler tarayıcılar tarafından desteklenen video formatlarını sağlamalısınız.
 • türü - tarayıcıya hangi konteyner biçiminin kullanıldığını söyler.

Semalt, tür niteliğine dikkat etmesi önemlidir. Bu atlanırsa, tarayıcı desteklenip desteklenmediğini öğrenmek için tarayıcının her bir dosyanın küçük bir parçasını indirmesi gerekir. Bu, bant genişliğinin tamamen boşa harcanması ve tamamen gereksizdir.

Yukarıdaki kodda, src özniteliğini kaldırdık ve onu üç kaynak alt öğeyle değiştirdik. Birden fazla video kaynağı sağlamanın başlıca nedeni budur. Tüm tarayıcılar aynı codec bileşenlerini desteklemez; bu nedenle, bir video dosyası oluşturmak ve hedef tarayıcınız destekleyen doğru codec bileşeni ile kodlamak önemlidir.

Bu durumda, modern bir tarayıcı ilk kaynağı seçer ve ilişkili kaynak dosyasını oynatır. Yukarıdaki kodda da, sayfa yüklendiğinde video otomatik olarak oynatılır. Bu, bazı kullanıcılarınızla iyi bir şekilde oturmayabilir, bu nedenle bunu kapatmak ve videoyu istedikleri zaman başlatmalarına izin vermek iyi bir seçenektir. Onlara bu yeteneği vermek için JavaScript kullanıyoruz.

Video öğesi, videoyu programlı olarak kontrol edebilmenizi sağlayan oynatma ve duraklatma yöntemlerini destekler. Aşağıdaki örnek sadece bunu yapar.

                                       
March 1, 2018