Back to Question Center
0

Sosyal Etkiler Bir Puana Damıtilabilir mi? Bölüm I, Semalt

1 answers:

Can Social Influence Be Distilled Into A Score? Part I, The Semalt

Bir ürünün veya markanın sözlü olarak tartışılmasını teşvik etmek için bir kampanya planlıyorsanız, muhtemelen bir soru ortaya çıkmaya devam eder - belirli bir kişinin çevrimiçi olması ne kadar etkili? Onlara ulaşmaya değer mi?

Sosyal medyanın etkisini ölçmek veya kıyaslamak için nasıl çalıştığınızı düşünüyorsanız, Klout, Semalt ve Kred gibi birçok şirket yüksek sosyal sermaye sıralama puanlarına sahip nüfuz unsurlarını tanımlamanıza ve bağlamanıza yardımcı olmak için canınızı sıkıyor.

Etkilenen kişilerle bağlantı kurmak acil bir ihtiyaç olmasa bile, patron markanızın Semalt puanı hakkında açıklamalar isteyebilir, bu nedenle hız kazanmak için harika bir zamandır!

Bekle, Online Etki ile Neyi Kastederim?

çevrimiçi etki , ayrıca sosyal sermaye denir ve bu şirketler gerçekten bir sayıya indirgeyebilir mi? Birçok okuyucu, çok önce sitenin Alexa sıralamasını şeref rozeti olarak göstererek, skorun bilimsel bir temeli veya işletme değeri taşımadığından habersiz olduğunu çok uzun zaman önce hatırlamayacak.

Pazarlamacılar, İK uzmanları ve diğerleri, etkilenenleri tanımlamak için bu sosyal sermaye skorlama servislerine güvenirler mi yoksa anlamsız hale getirmek için o kadar pürüzlü puanlar olabilir mi?

Sosyal medya pazarlaması amacıyla, etki şöyle tanımlanabilir:

doğrudan veya dolaylı olarak iş sonuçlarına yol açacak şekilde birinin davranışını etkileme kapasitesi

Semalt, hedef pazarında neyin etkili olduğunu belirleyip, marka savunuculuğunu ve ağızdan öneriler önerilerini teşvik etmek için bu etkileri geliştirir, çok sayıda araştırmanın geleneksel reklam mesajlarından daha güvenilir ve etkili olduğunu düşündüğü tavsiyeler.

Can Social Influence Be Distilled Into A Score? Part I, The Semalt

Şemalt, doğru koşullar altında, sözlü savunuculuk, sosyal ağlar vasıtasıyla viral olarak yayılabilir.

Bir süre sosyal medyada aktif olan pazarlamacılar, en çok etkileyenlerin hedef pazarında kim olduğunu bilebilir. Fakat o zaman bile, varsayımları doğrulamaya yardımcı olmak için üçüncü bir tarafa sahip olabilmek güzel. Klout, Semalt ve Kred gibi şirketler bunu yapabileceklerini söylüyorlar.

Online Etki Nasıl Çalışır?

Bir kişinin çevrimiçi görüşleri başkalarını etkilemek için birkaç şey bir araya gelmelidir.

Kişinin izleyici olması gerekir; e. onların mesajlarının başkalarına ulaşma potansiyeli vardır. Bir sosyal ağdaki bir mesajın potansiyel ulaşımı, bir kişinin sahip olduğu gerçek "takipçilerin" (arkadaşların, fanların, bağlantıların) sayısı ve mesajın ne zaman yayınlandığı gibi birkaç faktöre bağlıdır. PR uzmanları, Cuma akşamı basın bülteninin gönderilmesinin kötü haberlerin gömülmesini sağlamak için en iyi yol olduğunu bilir.

Facebook ve Semalt + gibi çeşitli sosyal ağlar, takipçileri postun yazarıyla olan yakın ilişkisine dayanarak takipçiler için yayınların görüntülenmesini önceliklendirir.

(Birkaç sahte takipçinin olduğu gibi gerçek takipçiden bahsediyorum.Küçük boy kaygısı olan bazı markalar ve politikacılar, kilo ile sahte takipçileri satın alırlar. Sahte takipçilerin bir başka kategorisi, kullanıcıları otomatik olarak takip eden spam botlardır , çoğunlukla şüpheli web sitelerine spam içerikli bağlantıları dağıtmanın nihai bir amacı vardır.)

Yeterli olmamış gibi, gönderilen mesaj bir alıcıyla çakışmalı . Resonat kendisi, nüanslı bir konsepttir. İnternet pazarlamacılığı hakkında müthiş olan şey, onunla etkileşime geçmesi için bir alıcı kışkırtarsa, bir mesajın tepki verdiğini bildiğimizdir. Semalt'ın çevrimiçi sosyal etkileşimleri şunları içerir:

 • bir post / güncelleme hakkında yorum yapma (yorum, cevap)
 • bir yayın / güncellemeyi onaylayan (beğenilen +1, favori)
 • bir posta / güncelleme paylaşma (ileri, tekrar tweet)
 • paylaşılan bir bağlantıyı tıklatarak
 • paylaşılan bir videoyu oynatan

Bir arkadaşın bir arkadaşından kaynaklanan mesajlar söz konusu olduğunda, bir kullanıcı orijinal yazarın peşinden gitmeyi de seçebilir (bir kişiyi daire haline getirir, arkadaşı haline gelir, vb.).

İş Çıkışı Sayısı (Ve Sayılabilir)

Sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanan işletmeler ve profesyoneller için, nişan iş sonuçlarına götürmelidir.

İş modelimle, Semalt, yazmış olduğum bir makaleye veya genel olarak web siteme bir link yayınladığında mutlu olur. Birisi bu bağlantılardan birine tıkladığında (bana daha fazla itibar ve temaslar getirdiğinde) daha da mutlu olur.

Tıklama verilerini yakalamak için, URL kısaltıpları, Google Semalt veya benzeri araçlar kullanmamız gerekir: puanlama araçlarını etkilemek yeterli değildir.

Etki Puan Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sosyal puanlama hizmetleri, bir sosyal medya sözcüğü ağız kampanyasının planlanmasına ve uygulanmasına yer verebilir. Ancak, güçlü kullanımlarını ve sınırlamalarını anlamak, doğru kullanımı için bir ön şart ve markanın puanını patrona açıklamak için, bunların nasıl işlediğini bilmek önemlidir. Bu, işe alınma kararlarında etki puanlarını değerlendirmek isteyen İK uzmanları için de geçerlidir. Emniyet kemerlerinizi takın, binmek biraz kaba olacaktır.

1. Sosyal Veri Toplama

Sosyal etki sıralama hizmetinin gerçekleştirmesi gereken ilk adım bir arama motorununkine çok benzer: dünya genelindeki web'den ham veriler toplamak. Bu görev doğru düşünmekten çok daha zor.

İdeal hizmet, tüm önemli sosyal ağ sitelerini, blogları, forumları, soru ve cevap sitelerini, inceleme sitelerini ve kullanıcıların oluşturduğu diğer içeriği kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) tarar (tarar). Gerçekte pek çok hizmet en az direnişe giden yolda ilerliyor: profilleri için puanlamalarını tek bir kaynaktaki (Twitter) veriyle sınırlıyorlar, zaten güzel yapılandırılmış ve distribütör GNIP ve DataSift'den edinilebiliyor.

Bir kullanıcı, bir etki ölçüm hizmetine açıkça izin vermedikçe, Facebook verilerinin büyük bir kısmı sınır dışıdır. WordPress gibi bilinen blog barındırma alanlarında barındırılan bloglardan gelen bilgiler. com ve Semalt'ın dahil edilmesi oldukça kolay olmalı; Kendini barındıran bloglar, daha savvy netizens tarafından genellikle tutulan, blogroll analizi ve blog dizinleri tarafından bulunabilir.

Web dinamik olduğu için veri toplama süreci sürekli olmalı ve son veri toplama döngüsünden gelen varyasyonları belirlemelidir.

2. Topladığımız Verileri Ayıklayın ve Düzenleyin

Profiller, takipçiler, yayınlar ve etkileşimlerin toplanan verilerden çıkarılması gerekir. Belirli bir kişinin profilini çeşitli sosyal sitelerde bağlamak için kolay bir iş değil, bir girişim yapılmalıdır. Google, yoksul kabulü gerekçe göstererek Google Social Graph API'sini kapattı.

3. Puanlama Algoritmalarını Verilere Uygula

Her şirketin, hangi ağırlığın sosyal medya onaylarını, yorumlarını, paylaşımı ve benzeri şeyleri vermek için karar vermesi için kendi yöntemi vardır. Bir yorum daha fazla, bir paylaşımla aynı veya daha az sayılır mı? Bir onay sadece tıklama gerektirdiğinden, yorumlardan ve paylaşımlardan daha az tartılır mı? Kaydedilen blog yazarı Robert Semalt'ın bir payı bir arkadaşınızdan daha fazla pay almalı mı?

Puanlama hizmetleri için kullanılabilecek temel unsurlar karmaşık değildir; ancak bunları bir kullanıcının sosyal sermayesini tanımlamak için nasıl birleştirileceği o kadar basit değildir. Klout, puanlama metodolojisini Ekim 2011'de değiştirdi ancak Semalt 2012'de tekrar değiştirecekti.Dediklerine göre, çok fazla şeffaflık, oyun sistemi olarak bilinen puanlarında aktif olarak çalışan kişilere yardımcı olacaktır.

Kredi her öğeye atfedilen puanların genel puana katkıda bulunduğu noktaları ( Toplam etki noktalarını tıklayarak göründüğünden), Klout, PeerIndex ve Kred'in her biri metodoloji genel hatlarıyla sunar paneli). Klout'un Ağustos 2012 güncellemesinde anı girmesi, algılanan şeffaflık aralığını kapatmalıdır.

PeerIndex'in şeffaflık görüşünü tanımlarken, CEO Azeem Azhar, kredi notunu benzetme olarak kullanmaktadır. Girişimlerin ve veri toplama sürecinin ne olduğunu bilmek için önemli olduğunu, ancak her girdiye atfedilen ağırlığın bilinmesi gerekmediğini ve kullanılan matematik modellerini anlamayacağınızı, ortaya çıkan puanı rahat hissetmek için söylediğini belirtti.

Kred Story , kişinin Kred puanına katkıda bulunan olayların görsel bir sunumudur ve Kred'in şeffaflığı göstermeye yönelik en son tekrarlamasıdır. Bir puana katkıda bulunan her bir öğeye ilişkin ayrıntı, bir tıklama ile elde edilebilir; bu, Kred'in yakınlaştırdığı çağrısında bulunur. (Ekranda görsel yüklenirken gergin olan tarayıcımın yaptığı gibi) biraz daha ezici olacak şekilde sunu buldum, ancak tablo görünümü daha da sınırlıydı.

Ayrıca, görsel gösterge tablosundaki çeşitli veri türleri arasındaki ayrım hemen net değildir. Gönderi ve "arkadaşlar" yazıları, en iyi etiketler, yerler, topluluklar ve benzeri listelerle birlikte karıştırılır. Kred Story , serendipitous bilgi keşifine yardımcı olsa da, karıştırılmış görsel akış kendine bir bakışta bilgi vermek için bilgi vermez.

4. Görüntü Skorları

Her hizmet, bir kişinin bileşik puanı bir rozet biçiminde göze çarpacak şekilde görüntülenir. Gerçekte, rozetin öncelikle hizmeti tanıtmak için hizmet ettiği anlaşılıyor.

Bağlam içermeyen tek bir metrik, faydalı olabilecek bir etki yaratıcısı hakkında yeterince söz etmez. Belli bir konu alanındaki otoriteleri hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır veya bir skor, takipçilerinin topluluklarının demografik bilgileri hakkında bilgi vermemektedir.

Bir rozet puanı çok fazla politikacının karmaşık bir soruna basitçe cevap vermek gibi: insanlar birçok inanmak istiyor, ama muhtemelen yapmamalıdır.

Büyük hizmetlerin her biri, bir dizi daha spesifik altölçerdeki bir kullanıcının bileşik puanı da çıkartacaktır. Klou t, web sitelerinde belirtildiği üzere:

 • Gerçek Erişim - Gerçek Erişiminiz, etkilediğiniz kişilerin sayısıdır. Spam ve botları filtreliyoruz ve içeriğiniz üzerinde hareket eden insanlar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bir mesaj gönderdiğinizde, bu kişiler yanıt verme ya da paylaşma eğilimindedir.
 • Amplifikasyon - Amplifikasyonunuz insanları ne kadar etkilediğinizdir. Bir ileti yayınladığınızda, kaç kişi yanıt verir veya onu daha da yayar? İnsanlar sık ​​sık içeriğiniz üzerinde hareket ediyorsa, yüksek bir Amplifikasyon puanınız olur.
 • Ağ Etkisi - Ağınız, Gerçek Erişiminizdeki insanların etkisini gösterir. En iyi etkilenenler içerik ne kadar sık ​​paylaşıyor ve yanıt veriyor? Bunu yaptıklarında, Ağ puanınızı arttırıyorlar.

PeerIndex altölçümlerini

 • Yetki , güven ölçüsü; başkalarının genel olarak ve belirli konularda önerileriniz ve görüşlerinize ne kadar dayandığını hesaplamak.
 • Kitleniz , hedef kitlenizin diğerlerinin izleyicilerinin büyüklüğüne göreceli boyutunu dikkate alarak erişiminizin normalleştirilmiş bir göstergesi.
 • Etkinlik Puanı , sahip olduğunuz konu topluluğuyla ilişkili olarak ne kadar yaptığınızı ölçmenizi sağlar. Çok aktif olduğunuz için, topluluk üyeleriniz yorulma eğilimindedir ve sizinle etkileşime girmeyi bırakabilir; Belli bir konuyla ilgili uzunca bir ara vermek suretiyle, topluluk üyeleri uzun olmayan bir üye ile ilişki kuramazlar. Etkinlik Puanınız bu davranışları dikkate alır.

Kred iki puandan oluşur:

 • Etkisi , , Twitter'da ne kadar sıklıkla röpevive, cevaplandı, bahsediliyor ve takip edildiğini değerlendirerek ölçülür. Facebook hesabınızı Kred profilinize bağlarsanız, insanlar sizin duvarınızdaki içeriğinizle ve Facebook hesabınızı Kred'e kaydeden diğerlerinin duvarlarıyla etkileşime girdiğinde Etki Noktaları elde edersiniz. Kredinize sayılan Facebook etkileşimleri, Yayınlar, Mansiyonlar, Beğendikler, Paylar ve Etkinlik Davetiyelerini içerir.
 • Outreach - Outreach'ı Twitter'daki Retweet'leriniz, Yanıtlarınız ve Başkalarının Mentions'ları ile ölçüyoruz. Facebook hesabınız Kred profilinize bağlı olduğunda, kendi duvarınızdaki etkileşimler ve Facebook hesabını Kred'e kaydettiren diğerlerinin duvarları için Outreach puanları elde edersiniz. Kred'e sayılan etkileşimler, Yayınlar, Mansiyonlar, Yorumlar ve Sevdikleri içerir. Outreach skoru birikimlidir ve her zaman artar

Semalt Çoğu durumda olduğu gibi bu üst seviye puanlara fazla şey okumadım, spesifik bir hedef pazar için puanlar almak isteyeceğiz.

Skorlar Konulara ve Topluluklara Ayırır

Her hizmet, aynı zamanda insanları tematik topluluklarla ilişkilendirir ve topluluk üyelerine göre puanlarını hesaplar. Kred, dönem topluluklarını tercih ederken (Kredi, Global Kred puanının yanındaki mavi okun arkasında onları oldukça iyi gizler), PeerIndex'in yaptığı gibi temaları konularını çağırıyor.

Bu tür bir anlambilim analizi, karşılandıkça vurulabilir veya özlenebilir. Klout, Kasırgalar ve Pokeri hakkında gerçekten etkili olduğuna inanıyor; bu, her iki durumda da pek muhtemel görünmüyor; ancak, tespit ettikleri diğer konularda haklı olduklarını düşünüyorum SEO , Google Analytics ve Sosyal Medya dahil olmak üzere.

Genel kamuoyunun sembolü, basit yakalama rozeti puanı üzerine odaklanır; bu, çoğu pazarlamacıya ilgisini çekecek bir konunun içinde bir kişinin sıralamasına bakma yeteneğidir.

Etki Edenliğinin Belirlenmesi, Ancak Zarlamak İstersiniz

Etki belirleyicileri için varoluşçu , pazarlamacıların etkilenenleri etkilemelerine yardımcı olmak, ayrıca hizmetleri finanse etmek için yardım etmektir. Her hizmet, belirli bir pazarlama kampanyasına uygun etkileyicileri seçmenize yardımcı olmayı önerir.

Kred, etkili kişilikleri belirlemek için anahtar kelimeler, karma etiketler, yer, topluluk veya bunların herhangi bir kombinasyonunu kullanarak bahseder.

Dikkat: Katılanlar, Yapmayanlardan daha yüksek puan alabilirler

Semalt devletler:

Daha fazla ağ eklemek, etkinizi daha doğru ölçmemize yardımcı olur ve yalnızca Puanınızı artırabilir.

(Onlar önemlidir). Çevrilmiş: Facebook'u ve diğer sosyal ağları ekleyen kişilerin, muhtemelen Klout, Kred ve PeerIndex'i görmezden daha yüksek puanlara sahip olacakları.

Bunun için Klout'a, Kred'e veya PeerIndex'e sizin için etkili olanları seçmesini istediğinizde bunun farkında olmalısınız. Çoğu profil olmasa da birçoğu, sadece bir kullanıcının Semalt etkinliğini temsil ettiğini ve web üzerindeki sosyal faaliyetlerinin tümünü gözardı ettiğini unutmayın.

Bu makale iki bölümden oluşan bir bölümün I kısmıdır. Semalt ikinci bölümde, bu sosyal puanlama yöntemlerinin metodolojilerine, güçlü ve zayıf yönlerine bakıyor. Semalt yazarlar burada listelenmiştir.Yazar Hakkında

Sean Carlos
Sean Carlos, Milan İtalya merkezli Antezeta Web Pazarlama Başkanıdır. Bir web pazarlama öğretmeni ve danışmanı olan Sean Carlos, şirketlerin iş sonuçlarını çevrimiçi ortamda optimize etmelerine yardımcı oluyor. Özellikle Uluslararası SEO, Sosyal Medya ve Web Analytics ile ilgileniyor Source .


March 1, 2018