Back to Question Center
0

Doğrudan Trafik Veya Google Analytics'inizi Geliştirmek İçin - Semalt Uzmanı

1 answers:

Doğrudan trafik, kişilerin doğrudan veya tarayıcı yer imleri aracılığıyla girdiği belirli bir URL'dir. Google Analytics ve diğer tüm web analiz sistemleri, kullanıcıları ilgili web sayfalarına yönlendirecek yönlendiren olarak bilinen bir başlığın HTTP diline bağlıdır. Doğrudan trafik miktarı beklenenden yüksekse, spam göndericilerin Google Analytics hesabınıza ulaşması olasılığı vardır. Ancak, doğrudan trafik verilerinizin yüzde onuna kadar çıkarsa bu normal bir aralıktır ve bu konuda endişelenmemelidir. Semalt Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi olan Artem Abgarian, sahte doğrudan trafiği azaltmanın en iyi yollarından birinin kampanyalarınızı etiketlediğini ve web sitenizdeki ziyaretçi sayısını kontrol ettiğini düşünüyor. Bu işlemle, kampanyanın trafiği ve doğrudan ziyaretler, trafiğin nereden geldiğine bakılmaksızın doğru kaynağa atıf yapılacaktır.

Doğrudan Trafik Nedir?

Birisi etki alanı adını tarayıcısına yazdıysa ve sitenize erişmek için yer imi kullanmışsa, kesin trafik alırsınız. Doğrudan oturumların her an gerçekleşebileceğini ve doğrudan Analytics trafiğinin meşru olup olmadığını Google Analytics hesabınız kontrol edecek şekilde hatırlamak önemlidir. Bazı diğer örnekler şunları içerir:

  • Servis sağlayıcısına bağlı olarak bir e-posta bağlantısına tıklama
  • Bir Microsoft Office veya PDF dosyanızın bağlantısını tıklatma
  • Kısaltılmış URL'lerden web sitesine erişme
  • Twitter ve Facebook gibi mobil sosyal medya uygulamalarının bağlantısını tıklama. Telefon uygulamalarının çoğu yönlendirici bilgilerini iletmez..
  • Güvenli olmayan siteleri kontrol etme (HTTP) ve bunları güvenli sitelerle (https) karşılaştırma. Böyle bir durumda, güvenli siteniz yönlendiren güvenli olmayan bir web sitesine geçmez.

Doğrudan trafik farklı kaynaklara sahip olma özelliğine sahiptir ve ziyaretler daima Google Analytics hesabınıza kaydedilir.

Doğrudan trafik düzeltmesi

Sitenizin aldığı trafiğin markaya uymadığını düşünüyorsanız, adreslemenin yollarından biri, belirli kampanyalara izleme parametrelerini veya etiket URL'lerini ekleyerek. Örneğin, belirli bir kampanyadan gelen tüm oturumların Google Analytics hesabında e-posta olarak görünmesini sağlamak için alakalı parametreler ekleyerek trafiğin spam yönlendirilmesini engelleyebilirsiniz.

Müşterilerinize Doğrudan Trafiği Açıklama

Doğrudan trafik yükselişinde olduğunu gördüğünüzde, uygun örneklerle müşterilerinize açıklayınız. Herhangi bir kaynaktan gelen verilerin doğrudan kovalarda olabileceği konusunda açık ve şeffaf olun. Https web siteleri ile e-postalar, arama motorları veya geri bağlantıları gibi Direct'e neden olabilecek farklı senaryoları açık bir şekilde açıklamalısınız. Şansınız bu bilginin müşterinizi mutsuz edecektir, ancak birisini aldatmamalısınız ve Google, Bing ve Yahoo'dan organik trafik almaya dikkat etmelisiniz.

Sonuç

Doğrudan trafik, analitik uzmanların laneti olduğu doğrudur. Ancak bu sorunun üstesinden gelmek için doğru adımları atabilirsiniz ve müşterilerinizi daha iyi bir şekilde tatmin edebilirsiniz. Google Analytics hesabınızı düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve trafik kaynaklarına göz kulak olduğunuzdan emin olun Source .

November 29, 2017