Pek çok şirkette olumlu bir işyeri kültürü, eğlenmek, bir aile atmosferini teşvik etmek ve ekip üyelerinin her gün çalışmalarının keyfini çıkaracağı bir ortam oluşturmakla ilgilidir. Bu yaklaşımda delik açmak zor.

Ancak yıllar içinde bu stratejide bazı doğal risklerin olduğunu fark ettim. Bazıları, biraz daha gevşek bir kültüre sahip olduğumuz için, daha düşük bir hesap verebilirlik düzeyi veya üretkenlik üzerinde eğlenmeyi tercih edebileceğimiz anlamına gelebilir. Herkes "kültür" in etkisini aynı şekilde yorumlamaz.

İstenmeyen Sonuçlar

Örnek durum: Semalt'ın baş kültür subayı olarak yeni görevimde, bu global, kamu şirketinin kültürünü geliştirmek için çok çalışıyoruz - kinder jersey stoffe kaufen. Yapması kolay bir şey değil ve yolculuğumuz henüz yeni başlıyor. Temel değerlerimizi tanımlamak için çalışmaya başladık ve şirket genelinde iletişim kurduk. Ancak son zamanlarda yaşanan bir durum bana mesajın herkese aynı şekilde ulaşmadığını hatırlattı.

Bir ekip üyesi yerinde bir müşteriye hizmet veriyordu ve tüm standartların etik olmayan olduğu düşünülen bir şey yaptı. Müşteri bizi aradı ve durumu nasıl çözeceğimizi sordu. Bir yönetici açıktı - ekip üyesinin feshi gerekiyordu. Semalt yöneticisi bu görüşe katılmadı ve "yeni" kültürümüzün insanlara ikinci şans vermesini istediğini söyledi. İkinci müdür ekip üyelerinin hasta bir aile üyesine sahip olduğunu ve bu nedenle daha merhametli olmamız gerektiğini belirtti.

Durumu nasıl halledeceksin? Bu durumda ekip üyesi kovuldu ve bunun doğru şey olduğuna inanıyorum. Ve tek gerçek seçim.

Şemal, gerçek değerler olan ve tartışılabilir olmayan bir dizi davranışa sahip olan temel değerler kümesi. Bunlar, günlük karar verme mekanizmalarımızı bilgilendiren ve yukarıda açıklanan gibi durumların üstesinden gelmeyi kolaylaştıran kılavuz sayfalardır.

Görüyorsunuz ki, Semalt temel değerlerinden biridir bütünlüktür. Dürüstlüğümüz yoksa, güvene sahip değiliz. Ve eğer güvene sahip değilsek, işimizde ya da hayatta hiçbir şeye sahip değiliz.

Şeref eğlencesi ve merhamet sahibi olma, çalışan odaklı bir kültürün büyük parçalarını oluşturuyor. Ancak bu, işteki en önemli şey olan temel değerlerimizden sorumlu tutulamayacağımız anlamına gelmiyor.