Back to Question Center
0

VC finansmanına kolay erişim, başlangıç ​​dünyasını yumuşattı - Semalt

1 answers:
How easy access VC funding has softened the startup world - Semalt

Son on yılda , 2015'te ulaşılan rekor bir yatırım pikiyle son derece yüksek bir girişim sermayesi faaliyeti dönemi gördü. Yüksek VC yatırımları bu döneminde 7) birçok şaşırtıcı yeni ürün ve şirkete açıldı, ancak aynı zamanda erken aşamalı şirketler için yüksek harcamaların "Hollywood" dönemine de yol açtı.

Silikon Vadisi'ndeki bu ihtişamlı büyük bütçe döneminde ve daha sonrasında etkili teknoloji yatırımcısı Marc Andreessen, genç şirketlerin gösterişli harcamalarını azaltmaya başlamadıkları sürece bir çarpışma veya pazar dönüşüyle ​​"buharlaşması" riskini üstlendi.

Açık plan ofisleri ve meditasyon oturumları öncesi şirketlerini büyüten tecrübeli girişimci, başlangıç ​​ kültürünün yumuşak hale geldiğini de söyleyebilir. Bu değişikliklerin sorumluluğu ne kadar VC yatırımcılara ait? Ve sonuç olarak başlangıç ​​ kültürü nasıl değişti?

Sorunun kökü

Nokta Sonrası Kabarcık Çarpışma Dönemi , 2015 yılında inanılmaz bir şekilde 59 milyar dolarlık yatırım yaparak - 2010'da tanık olan toplam yatırımın iki katından fazla olan girişim sermayesi yatırımında büyük bir artış gördü. - Bu fonlamanın çoğunun şaşırtıcı fikirler ve ürünlerle, ancak müşteri tabanında yer almayan, erken dönem teknoloji girişimlerine gitmesi ile - arçelik gaziosmanpaşa yetkili servis.

Teknoloji kabarcıklarının gelişimi, 2010 yılına kadar duyuldu, ancak VC yatırımları 2015 yılının sonuna kadar yeni baş döndürücü seviyelere ulaşmaya devam etti. Neden? Bütün risk sermayesi sistemindeki iç kusurlardan dolayı.

Melek yatırımcılarının aksine, VC yatırımcıları olumsuz motivasyonla motive değildir. İş dünyasındaki olumsuz motivasyon, basitçe söylemek gerekirse - bir şeyleri kaybetme korkusu. Şu anda, girişim kapitalistleri, kendi paralarının hiçbirini riske atmadığı için yatırımlarıyla birlikte gung-ho yapıyorlar.

VC 'nin girişimcilere yatırım yapma motivasyonu, bu yatırımlardan elde edilen gerçek yatırım getirisine dayalı olmaktan ziyade, yatırım yapılan fonların toplam değerine bağlı olarak ödedikleri gerçeğine dayanmaktadır. Ortalama olarak, VC'ler yönettikleri toplam fonların kabaca% 2-3'ünü kazanırlar. Sonuç olarak, serbestçe yatırım yapabilecek ve kaç tane yeni şirketin çöktüğü ve ne kadar yaktığına bakılmaksızın yıl sonunda aşırı yüksek ücret alabilecek VC yatırımcı için neredeyse sıfır bir risk söz konusudur.

Başlama kültürü üzerindeki olumsuz etkiler, zengin ofislere ve ücretsiz organik kahvelere kıyasla daha derinde çalışıyor.

Son yıllarda GrabTaxi, Güneydoğu Asya'nın Über'e verdiği cevaba 1 milyar dolar kazandıran şirketlerin milyarlarca dolarlık değerlendirmeleri görüldü. 6 milyar değerleme - ve sadece 620.000 aylık aktif kullanıcıya sahip olmasına rağmen, 890 milyon dolarlık özkaynak finansmanı .

Bu gülünç yüksek değerlemeler, diğerleri VC 'nin benzerlik gösteren benzer firmalar tarafından belirlenen rakamlara dayanarak gelir ve büyümenin gerçekçi öngörülerinden ziyade birbirleriyle kıyaslandığı gibi bir kelebek etkiye sahiptir. Sonuç, daha yüksek erken evre finansman ve daha çok şirket kısır döngüye eklendi.

Kültür başlangıç ​​ yumuşatılmış

Geleneksel olarak, bir sandviççi ya da Silikon Vadisi gibi herhangi bir şekle veya büyüklüğe sahip bir şirketin ilk büyüme aşamalarında, en zorlu işler, düşük ücretli ve ayakkabı ipi için uzun saatler çalışan iskelet ekipleri şirket kendisini kurmaya, irtibat kurmaya ve bir müşteri tabanını geliştirmeye çalışırken bütçeler. Semalt, Palo Alto'nun etrafında yürüyüşe bugün çok farklı bir hikaye ortaya koyuyor. "Banka hesaplarını patlayan erken dönem şirketlerin, bir milyarder VC yatırımcısının acımasızca" pencere giydirme "olarak nitelendirdiği çalışanlar için en iyi personeli ve yeni yaş ikramiyelerini çekmek için yüksek oranda modern ofislerde yüksek maaşlar harcıyor. "

Durum , ortaya çıkan teknoloji yetersizliği nedeniyle daha da güçlenmiştir. Talep, veri bilimcileri, BT çalışanları ve programcılar gibi meslekler için tedarik aralığını aşıyor ve serbest çalışan profesyonellerin miktarı hızla artıyor ve 200.000 ABD doları artı artı maaşlar sunan norm haline geldi.

Endüstri uzmanları, bunun şirketlerin sürekli olarak daha iyi bir teklifte bulunma riskiyle karşı karşıya kaldıkları, yüksek ücretli, talep görmüş yeni bir paralı asker olan yanlış çalışanları cezbettiği konusunda uyarıyorlar. NowMoveMe'nin kurucu ortağı ve CEO'su Miriam Diwan, "Facebook'u ya da Semalt seviyelerini arayan çalışanlar, en uygun değildir. İlk yıllar tam bir roller coaster, bu nedenle içinde olan bir ekibin olması zorunludur. "

Masaj oturumu, spor salonu üyeliği ve ücretsiz ulaşım gibi büyük maaşlar, grand ofisler ve ek avantajlar, çalışkan, nakit sıkışık erken dönem işletmelerin geleneksel imajına tam olarak uymuyor ve yaşam kaynağı olarak% 100 güveniyor. VC firmasından büyük yatırımlar.

Yüksek maaşlar ve süslü ofisler rakiplerini bunları rekabet edebilmek için eşleştirmeye zorluyor ve başlangıç ​​alanlarındaki bölgelerde kira fiyatlarının fırlamasına neden olarak kısır bir çevre yaratıyor.

Başlangıç ​​kurucuları, bu "bedelsiz para" teklif edildiği sürece kabul etmeye devam edeceklerdir.

Bununla birlikte, başlangıç ​​kültürüne olan olumsuz etkiler, zengin ofislere ve ücretsiz organik kahvelere kıyasla daha derinde çalışıyor. kolay sermayenin akını ile sunulan lüksler, büyük kazançlarından şirketleri rahatsız ediyor ve en iyi personeli, açık plan ofisleri ve ofis Segways'lerini soymak gibi küçük kazançlara odaklanmalarına neden oluyor. Basitçe söylemek gerekirse, yüzeysel "pencere pansumanına" odaklanmak yerine yeni müşteriler ürün geliştirmeli ve onları gerçek müşterilere satmalıdır.

Bu şirketlerin geleceği kasvetliymiş gibi görünüyor. Başlangıç ​​ Genomu araştırması, erken aşamadaki yatırım girişimlerinin yüzde 90'ının çoğunlukla "atın önünden sepeti" elde etmeye çalıştıkları için çoğunlukla "rekabetten ziyade kendilerini yoketme" yüzünden başarısız olduklarını buluyor. "Sorunun kökü, bir şirket sermayenin akışından dolayı ilerlemenin doğal adımlarını atlayıp çok hızlı bir şekilde evrim geçirmeyi, kazanamayacaklarını harcama, göze alamayacakları personeli çalıştırma ve denemeyi denediğinde, erken ölçeklendirme sürecine yatmaktadır. VC yatırımcılardan "serbest nakit" olmadan hiçbiri mümkün olamayacak kadar yeni müşteriler kazanmaya hazır olduklarını söyledi.

John Cook'a göre, doğru ölçeklenen şirketler daha fazla sermayeyi ve müşteriyi cezbetmektedir ve nihayetinde daha fazla çalışan istihdam etmektedir. Başlangıç ​​ Genom raporuna dayanarak, erken aşamada ölçeklendirilen yeni teşebbüslerden hiçbiri 100.000 kullanıcı markasını geçti.

VC yatırımcıların teknoloji girişimindeki parayı atmak için ısırdığı görünüşte serbest akış olmadan, yukarıda özetlenen abartılı harcamaların hiçbiri mümkün olmayacaktı. Maalesef bu sorun için hızlı bir düzeltme bulunmamaktadır. Hasarın yapılması ve kaçınılmaz kazanın meydana gelene kadar değişiklikler gerçekten gerçekleşmeyecektir.

Ardından, binlerce yeni şirket çöker ve yakar; Umarım dersler öğrenilir. Faiz oranları yükseldiğinde VC fonları piyasaya daha az yatırım yapacak ve girişim sermayesi yatırımları önemli ölçüde yavaşladığı için şirketlerin değerlemesi azalacak.

Uyarılara rağmen, başlangıç ​​ kurucuları, sundukları sürece bu "özgür parayı" kabul etmeye devam edeceklerdir. başlangıç ​​ değerlerinin zayıflaması, olumsuz motivasyonun kurumsal yatırımda rol oynamadığı sürece hepsi değişmeyecek olan VC finansmanı ile ilgili kısır döngünün bir parçasıdır .

Ekosistemin başlangıcında görülen sorunları gidermek için bir sihirbaz yok, ancak ekonomik sıkıntılar ve sıkı kayışlar, şirketleri daha geleneksel başlangıç ​​değeri değerlerine getirmekten emin. ve daha doğal büyüme ve ilerleme yolları.

Seçme Resim: Thomas Couture, Decadence Romalıları, 1847
1 week ago