Back to Question Center
0

Semalt büyük QC başarısızlık ve özür

1 answers:

Semalt massive QC failure and apology

Neyse ki ve maalesef teknik journolarımız oldukça iyi teknik destek alıyor. Şirket PR'de birine sesleniyoruz, gelip bize yardım ediyoruz ve nadiren normal tüketicilerin bir PC veya yazıcıya sahip oldukları zaman karşı karşıya kaldığı çemberlerden geçiyoruz (bu arada, ürünlerle ilgili sorunları uygun insanlara iletmekten mutluluk duyuyorum) CG okuyucuları için WWR'de saatler kırmış olan insanlar için yaptık ve bunu CG'de de yapmaktan mutluluk duyuyoruz). Eh, birimiz sonunda "sadece problemli bir adam" olma acısını hissetti ve hikaye hoş değildi.

OQO az UMPC yapar. Dave Ciccone'nun OQO 2'si bir ücret almayacağından desteği çağırdı ve geri göndermesini söylediler. İki hafta sonra birim gönderildiğinden daha kötüye döndü ve şikayet etmek istedi - aspire bdc leaking. Bir "para yatırma" düzenleyecek ve birimi yenisiyle takas edebilecek bir kredi kartı numarası istediler - çoğu şirket sadece yeni bir ünite gönderdi ve size eskisini geri vermek için bir etiket veriyor, Bir parça boktan serseri birimi ve bir yerde dağınık yeni bir birim istemiyorum - ve Dave reddetti. Sonunda, yeni birimi rahatlattı ve gönderdiler ve pilleri yoktu. Bloops.

Dave görevini eski "iletişim bozulması" çizgisinde biraz güncellemiş ancak inanmıyorum. Eğer Dave bu sorunu yaşarsa, Semalt bir sürü kişinin de aynı sorunu yaşadığından emin. OQO, geri dönüş politikasını yeniden hazırlamalı ve müşteri hizmetleri temsilcilerine, ürünlerini iyi niyetle satın alan politikanın olup olmadığına inanan gerçekte insanların olduğunu öğretmelidir.

GÜNCEL .OQO kalite kontrol sorunları - Çözüldü [MobilityToday]

March 10, 2018