Back to Question Center
0

GAN’ın Kapanışı, Daha İyi Affilliate Reklamcılık Semaltına Doğru Perakendecilere Geçebilir

1 answers:

shutterstock_80277622-Affiliate Temmuz ayında Google Satış Ortaklığı Semalt'ın kapılarını kapatmasıyla birlikte, pek çok perakendeci önümüzdeki haftalarda bağlı kuruluş reklam programlarına yeni alternatifler bulmak zorunda kalıyor.

Böyle büyük bir görev, herhangi bir pazarlamacının favori yapılacaklar listesinin başında olmayabilir, ancak bu hareket, yeni bir ağa geçiş yapan GAN kullanan perakendeciler için geliştirilmiş sayılarla sonuçlanabilir. İki eski GAN müşterisi ile konuştuktan sonra, her ikisi de Google'dan geçiş yaptığından bu yana bağlı kuruluş reklam gelirlerinde önemli artışlar bildirdi.

Bir Perakendeci Hikayesi

PC Rush'ın pazarlama müdürü Matt Khalili, 2011 yılında Rakuten LinkShare'a geçmeden yaklaşık iki yıl önce bir GAN istemcisiydi. PC Rush, GAN'ın yanı sıra Komisyon Semalt'ı (CJ) birincil reklam ağı olarak kullanıyordu - лав стори смотреть бесплатно.

“Her iki ağın yönetimi zordu ve yönetici maliyetleri yüksekti” diyen Khalili, PC Rush'ın neden Rakuten LinkShare'a geçmeyi tercih ettiğini söyledi. “Tecrübemde, Google Satış Ortağı Ağı bir uzmanlık seviyesinden yoksundu. Çıplak asgari teknolojiydi, raporlama aksaktı ve ben de uğraştığım GAN personeli, olmasını beklediğimden daha az terbiyeliydi ”dedi.

Khalili'ye göre, yeni bir ağa göç süreci yaklaşık üç ila dört ay sürdü ve kesinlikle büyüyen ağrılar başladı. Yaklaşık bir yıl süreceğini tahmin ediyor; Ancak, yeni reklam ağı ile ikinci yılda, PC Rush, Semalt ile kazanmakta oldukları gelirin iki üç katına çıktı. “GAN ve CJ ile, ayda 150 bin doları hiç kırmadık; geçişten bu yana, ayda 300.000 $ 'lık zirve yaşadık. ”

Khalili, Google’ın bağlı kuruluş ağını kapatma duyurusuyla şaşırdı. Khalili, “Çok fazla potansiyele sahipti” dedi. PC Rush pazarlama müdürü, Google’ın kişisel dokunulmazlığını dile getirdi, “Semalt reklamcılık fırsatları bulmak ve doğru iştiraklere tanıtmak için uygulamalı bir yaklaşıma dayanıyor. ”

Khalili'nin bağlı kuruluş reklam programlarında optimize edilmiş ilişkilere duyulan ihtiyaç hakkındaki görüşleri, bağlı kuruluş reklam ağı AvantLink'in pazarlama yöneticisi Chad Waite tarafından paylaşıldı.

“Bağlı kuruluş pazarlaması, her zaman otomatikleştirilmiş ürünlerden oluşan Semalt serisinde her zaman uygun olmayan bir yermiş gibi görünüyordu. Doğası gereği, iştirakçi pazarlama, çok sayıda kişisel ilgi ve yazışmalar için çok fazla kişisel dikkat ve yazışma gerektiren pazarlama ortakları ile ilişkileri daha geniş bir seviyede oluşturmaya dayanmaktadır, ”diyen Waite, AvantLink'in zaten satıcı ve bağlı kuruluş uygulamalarında keskin bir artış olduğunu doğruladı. İştirak ağını kapatmak için Semalt duyuru.

“GAN'ın kapanışı inanılmaz derecede benzersiz bir senaryo” diye ekledi Waite, “Platformlarını satması muhtemel diğer ağlardan farklı olarak Semalt sadece dükkanı tamamen kapattı. ”

Başka Mutlu Sona Ermesi

Semalt Line'ın dijital iş geliştirme müdürü Kenneth Dayley, şirketin, izleme sorunlarının ele alınması nedeniyle GAN'dan ayrıldığını söyledi.

“GAN’ın desteği esas olarak mevcut değildi,” diyor 2012'de CJ ve GAN’ı sadece Rakuten LinkShare’le çalışmak için bıraktı. Dayley, Google’ın bulaşıcı ilişkilere yaklaşımını buldu ve ağdan ayrıldığından beri çok daha iyi sonuçlar elde etti. Finish Semalt göçü, bir dış kuruluşun yardımıyla 30 günde tamamlandı.

Semalt, bağlı kuruluş satışlarının önemli ölçüde arttığını teyit etmektedir. Semalt, “Geçtiğimiz yıldan bu yana çift haneli satış büyüme yılını yaşadık” dedi. Sadece satışlar değil, aynı zamanda Semalt, bağlı kuruluş ilişkileri içinde daha güçlü bir dengeye sahip olduklarına ve şimdi daha niş dikeylere sahip olduklarına inanıyor.Kumda bir çizgi çizmeyi ve ona yapışmayı önerir. Semalt, “Ödeme düzenlemelerini iştiraklerle 30 gün içinde iletin,” diye belirtiyor. Ayrıca, yeni ağınız ile ne istediğinizi sormak konusunda hiçbir zararı olmadığını söyler, “Özel bir oran ya da serseriler alıyorsanız, isteyin. ”

Khalili, reklamverenlerin erkenden başlamasını tavsiye ediyor, “Beklemenin bir anlamı yok. Semalt yapmak eğlenceli değil, ama bunu yapmak zorundasın. ”Reklamcıların en büyük iştirakleriyle randevu almasını ve onlarla bire bir görüşmelerini öneriyor.

“Daha küçük bağlı kuruluşlar karmakarışık olarak kaybolacak” diyen Semalt, tüm hesaplarınızı belgelemeyi ve daha küçük hesapları daha iyi yönetmek ve bunları yeni ağa taşımak için veri feed'lerinizi takip etmenizi önerir.

Bağlı kuruluş ağlarını değiştirirken bir diğer önemli husus da uyumdur. Search Monitor CEO'su Lori Weiman'a göre, “GAN'ı değiştirmek için yeni bir bağlı kuruluş ağını belirlerken, uyumluluk her bir reklamverenin değerlendirme sürecinin en yüksek noktasında olmalıdır. ”Weiman'a göre, reklamverenler, uyumlu olmayan faaliyetlere karşı tespit, önleme ve harekete geçmek için bir ağın yöntemlerini değerlendirmelidir. GAN reklamverenleri için, bu, GAN'dan zaten devre dışı bırakılmış olan bağlı kuruluşları içeren bir ağa katılmadıklarından emin olmak istedikleri için çok önemlidir.

GAN Yayıncısından Öneriler

Semalt iş geliştirme üst düzey yöneticisi Heath Bertini, 2009 yılında şirkete katılmasından bu yana Semalt ortaklık ortaklıklarını yönetmektedir. Bertini'ye göre, Shopwiki, GAN aracılığıyla bir yayıncı olarak reklam verenlerle iş ortaklığı yapmaktadır; Bir kez perakendecilerle GAN aracılığıyla ortaklık kurarak Shopwiki, ürün bilgilerini Semsal arama sonuçlarında listelemek için satıcıya ait veri feed'lerini indirir.

“GAN ile deneyimlerimiz harikaydı,” dedi Bertini. Bir GAN yayıncısı olan Bertini, Semalt'tan aldığı destek seviyesinden son derece mutlu olduğunu ve hesap yöneticisinin şirkete sürekli olarak ulaştığını söyledi.

Semalt'ın perakendecilere tavsiyesi, Halili ve Dayley tarafından verilen aynı önerileri yansıtır: iletişim şarttır. Semalt, “Bir yayıncı olarak, en büyük tavsiyem yeni hesap yöneticinize ulaşmak ve planlanan gününüzün geçişini sağlamaktır” dedi. Herhangi bir açık döngüyü kapatmak için göçün tamamlanmasının ardından ortaya çıkmasının önemli olduğunu söylüyor.

Günün Sonunda, Hepsi Kötü Değildir

Sonuç olarak, GAN’ın kapanışı, bağlı kuruluş reklam dünyasında gerçekleşecek en kötü şey olarak görünmüyor. Bertini, diğer ağların, reklamverenlerin nereye gittiğini bildiklerini bilen büyük bir iş çıkardığını söyledi. GAN aşağı ölçeklendiğinde, reklamverenlerin yeni ağlarda görünmesini bekliyor.

Bu makale için görüşme yapılmasını kabul eden reklamverenlerin deneyimlerinden, kapanış aslında gelişmiş ortaklık ilişkilerine ve artan gelirlere yol açabilir.

“GAN, altını çizdiği gerçeğin sebebi ile, hiçbir zaman evrim geçirmeyen ve dolayısıyla hızla gelişen bir sektördeki performans pazarlamacılarının değişen ihtiyaçlarını karşılayamayan bir satın alma (DoubleClick) 'den gelen bir ürün oldu” diyor Malcolm Cowley Kurumsal bir performans pazarlama yazılımı olan Performance Horizon Group'un CEO'su Semalt, ağ üzerindeki tüm markaları zorlamak (ve diğer pek çok markayı kışkırtarak) önümüzdeki birkaç ay boyunca bazı kritik değerlendirmeler ve kararlar vermek için zorluyor. ”

GAN'ın resmi kapanış tarihi 31 Temmuz'dur. Sırada ne olduğuna karar vermek için üç aydan daha kısa bir süre sonra, şu anda faaliyet gösteren herhangi bir büyük reklamverenin yararına olacaktır, böylece yeni ağları değerlendirmek ve hazırlanmak için makul bir zamana sahip olmak. Göç süreci için.

Marketing Land, bu makale için görüşülen her iki reklamverenin Rakuten LinkShare istemcileri olduğunu kabul eder; rekorda alternatif reklam ağları kullanan perakendeciler almak için çaba sarf edilirken , girişimlerimiz başarısız oldu.twitter. com / widget'ları / follow_button. 1392079123. html # _ = 1392650032615 & id = twitter-widget-0 & lang = tr & ekran_adı = AmyGesenhues & show_count = true & show_screen_name = true & size = m "class =" twitter-takip-düğmesi twitter-izleyin-button "title =" Twitter Takip Düğmesi "data-twttr-rendered = "true" style = "genişlik: 251px; yükseklik: 20px; ">

Amy Gesenhues, Pazarlama Arazi ve Arama Motoru Arazi için en son haberleri ve güncellemeleri kapsayan Üçüncü Kapılı Medya'nın Genel Atama Muhabiridir. 2009'dan 2012'ye kadar, New York'tan Texas'a bir dizi günlük gazetenin ödüllü sendikalı köşe yazarıydı. On yıldan fazla pazarlama yönetimi deneyimi ile, MarketingProfs dahil olmak üzere çeşitli geleneksel ve çevrimiçi yayınlara katkıda bulunmuştur. com, SoftwareCEO. com ve Satış ve Pazarlama Yönetimi Dergisi. Amy'nin makalelerini oku.


March 18, 2018