Back to Question Center
0

Global Ransomware Attack - Semalt Uzmanı Nasıl Engellendiğini Açıklıyor

1 answers:

Bu yılın Ocak ayının tek haftasonu boyunca 160'tan fazla ülkede yüzlerce bilgisayarın siber saldırısı can verdi. Ayrıca, bilinmeyen korku nedeniyle bireyler ve kuruluşlar hala endişelidir.

Semalt'ın Müşteri Başarı Yöneticisi Oliver King, tehlikeli saldırıları önlemek için bazı yararlı konular sunmaktadır.

Fidye yazılımı tarafından etkilenen işletmeler arasında FedEx ve WannaCry (WannaCrypt, Wanna DecryptOr veya WCry olarak da bilinir) tarafından işgal edilen Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi vardı. Kötü amaçlı program WCry, kişisel bilgisayarlarda (PC'ler) Windows XP işletim sisteminde (işletim sistemi) güvenlik akışından yararlandı. Ayrıca, bu fidanlık bilgisayar sürücüleri üzerindeki dosyaları kilitli ve bilgisayar disklerinin kilidini açmadan önce ödeme talep etti - como usar camera digital nikon como web. Çoğu zaman, bilgisayar korsanları, dijital para birimi olan bitcoin aracılığıyla ödeme talep ediyorlar.

Microsoft'a bir düzeltme göndermesine rağmen, internet yetkilileri, daha fazla ve yoğun miktarda fidye saldırıları konusunda uyarmaya devam ediyor. Elbette, ilgili basında, kullanıcıların dünyada oturum açtıklarında fidye yazılıp siber saldırıların ve virüsün binlerce bilgisayara yayılmaya devam ettiği bildirildi.

Genellikle, kötü amaçlı yazılım bir e-posta eki şeklinde görünür. Bir internet kullanıcısı, bir e-postada verilen bir bağlantıyı tıklattığında veya bir eki açarsa, program çalışır ve bilgisayara yüklenir. Başlangıçta, e-posta mesajı zararsız görünebilir, çünkü gönderen alıcının adres defterinde olabilir.

WannaCry, kullanıcıların artık erişemeyecekleri bir bilgisayardaki tüm belgeleri ve dosyaları şifreler. Genellikle" Sürpriz, dosyalarınız şifrelendi. "Anlamına gelen bir açılır pencere mesajı gelir. "Bir kullanıcının internette dolandırıcılıktan kurtulma zamanı 400 ila 600 dolar arasında, hatta daha fazla olacak." Siber güvenlik uzmanlarına göre, fidye ödemelerinin bir garantisi olmadığını söylüyorlar. Sonuçta birisi internet suçluları ile ilgileniyor.

FreeCodeCamp kurucu ortağı ve yazılım mühendisi Quincy Larson ABC muhabirlerine, fareşizinin, kullanıcıların dosya indirip yüklemelerini gerektiren e-postalar veya başka türde mesajlar alırken etkilediğini söyledi. Bu tür dosyalar bir kullanıcının bilgisayarında çalıştırıldığında dolandırıcılar sabit sürücüyü veya parçalarını şifreler ve böylece cihaz çalışmaya devam eder, ancak saklanan dosyalara bir kullanıcı tarafından erişilemez.

Larson, ABC'ye, fidye dolandırıcılığı önlemenin en etkili yolunun bir bilgisayarın işletim sisteminin güncelliğini sağlamak olduğunu söyledi. Dahası, kullanıcılar bir bilgisayarın güvenlik sistemlerini güncellemelidir.

Son olarak, kullanıcılar makalenin sonraki bölümünde bilgisayarlarını kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanın üç yolu keşfedebilirler. Bunlar arasında:

1. Bilgisayar sahipleri ve kullanıcılar, dolandırıcılıklara karşı savunmasızlığı sınırlandırmak için Windows XP veya Vista gibi eski MS (Microsoft) işletim sistemlerini en yeni sürümlerine güncellemelidir. Microsoft'un güncelleme bağlantıları şirketin resmi sitesinde ücretsiz bulunabilir. Böylece, kullanıcılar şirketin sürümlerini çıkardığında, kullanıcıların yazılımın son sürümlerini indirmesi gerekir.

2. Kullanıcı dosyalarının internet ağına bağlı olmayan sürücülere uzaktan yedeklenmesi gerekir. Dolayısıyla, kullanıcılar, dosyalarına harici sürücülerden erişebildikleri için fidye saldırıları sonrasında zorlanmayacaktır.

3. Şüpheli veya kötü amaçlı e-posta eki açmayın. Ayrıca, kullanıcılar program indirmeden ve kurmadan önce yorumları okumalıdır.

November 23, 2017