Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı: Çapa Metin Türleri Ve Nasıl Daha İyi SEO İçin Onları Optimize Ettikleri

1 answers:

En etkili arama motoru optimizasyonu hilelerinden biri, çapa metninin kullanılmasıdır. Düzgün kullanıldığında, çapa metni arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) bir sitenin sıralamasını önemli ölçüde artırabilir.

Bu konu hakkında pek fazla bilgisi olmayan kişiler için Andrew Dyhan, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, çapa metinlerinin tıklanabilir karakterleri veya bir köprüdeki metni ifade ettiğini açıklar. Çoğu zaman, karakterler / metin içeriğin geri kalanından farklı bir renktedir ve bazen altı çizilir - app developers companies. Kullanıcı bir çapa metin tıkladığında, başka bir yere götürülür. Bu bağlantıları HTML veya CSS kullanarak oluşturabilirsiniz.

Çıpa metinleri neden SEO için bu kadar önemli?

Çapa metinleri, geri dönüş amacı için kullanılmadıysa, bugünkü kadar popüler olmayabilirler. Onlar geri bağlantıları (önemli bir SEO sıralama faktörü) kullanımı büyük bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak, arama motorları aşırı optimizasyon ve spam amaçlı web sitelerini cezalandırmak için bunları kullanıyor. Bu, SEO uzmanlarının açıkça çapa metinlerini nasıl kullanacaklarını açıkça anlamaları için çok önemlidir.

Çapa metni, içeriğin okuyucuları için de yararlıdır, çünkü içeriğin hedef hedefte hangi içeriği bulmasını beklediği konusunda fikir sahibi olurlar.

Çapa Metin Çeşitleri

Çapa metninde pek çok varyasyon vardır. SEO uzmanları, içeriğini optimize etmek için aşağıdaki varyasyonlardan birini veya birkaçını kullanabilir:

  • Hedeflenen çapalar: bağlantı kurma hedefleyen web sayfasının veya belgenin anahtar kelimeleri ile eşleşen anahtar kelimelerle çapa metinleri yaratın Başka bir deyişle, 'mutfak yenileme fikirleri' ile ilgili içeriğe sahip bir siteye bağlantı yapmak istiyorsanız, köprülerindeki aynı anahtar ifadeyi kullanın.
  • Genel çıpa metni: bunlar size yardımcı olabilecek kaynaklara yönlendiren tıklanabilir bağlantılar. Genel bağlantıların örnekleri arasında "burada daha fazla bilgi edinin", "ücretsiz fiyat teklifi almak için tıklayın", "ücretsiz e-kitap alın" vb. Yer almaktadır.
  • Markalı çapalar: Markalı çapalar, sitenin işinin markasını metin olarak kullanmaktadır. Bunlar, kullanılabilecek en güvenli tür olarak kabul edilir. Bu yüzden, Amazon gibi büyük markalar, içeriği üzerinde olabildiğince çok sayıda markalı bağlantı metni kullanır; zira aşırı optimizasyon olasılığı daha düşüktür.

Aşırı optimizasyon, bir sayfadaki aynı çapa metninin aşırı kullanımı veya bir web sitesinin birçok sayfasında aynı metnin görünüşüdür. Sayfa, spam olmayan ve kullanıcı dostu olmayan olarak görüldüğünden, arama motorları tarafından cezalandırılmaya neden olabilir. Bu nedenle, fazla optimizasyonun kaçınılması gerekir.

  • Çıplak bağlantı dübelleri: Bunlar, bir sitenin URL'sini ona geri bağlamak için kullanan çapa metinleridir. Bunlar kullanımı basittir, ancak içerikte iyi dağıtılması gerekir. Çıplak bağlantı ankrajlarının yoğunluğu% 15'i aşmamalıdır.
  • Resimler ve 'alt' etiketi çapa olarak: Web sitesi içeriğindeki görüntülerin kullanımı günümüzde büyük beğeni topluyor. Kullanıcının içeriğe olan etkileşimini arttırmaya yardımcı olur. Bir görüntüyü başka bir konuma bağlantı olarak kullandığınızda, resim için alakalı bir 'alt' etiketi de sağlıyorsunuz. Arama motorları bu 'alt' etiketini çapa metni olarak okurlar.
  • LSI (Latent Semantic Indexing) çapa: LSI basitçe ana anahtar kelimenin eşanlamlılarının (mutlaka tam eş anlamlı olmayıp) kullanımını ima eder. Anahtar kelimenin yakın varyasyonları bunlar. Linklerinizde tam anahtar kelimeyi kullanmak istemiyorsanız, LSI bağlantıları çok yardımcı olur.
  • Çapa metninin güvenli ve etkili olduğu düşünülen başka bir varyasyonu, marka ve anahtar kelime çapa kombinasyonudur. Bu durumda, marka adınız ve seçtiğiniz bir anahtar kelimeyle köprüler oluşturursunuz. Örneğin, "marka isminiz ile temizleme hizmetini" markanız + anahtar kelime çapa metni olarak kullanabilirsiniz.

Çapa metinlerinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, düşünceli bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Bunlar uygun yoğunlukta ve doğru dağıtılmalıdır. Ayrıca, özet olmalıdır ve bağlama ve hedef sayfadaki içerikle alâkalı olmalıdır. Spammy çapa metinleri cezalandırmaya doğrudan bir cezadır, çünkü metinde doğal görünmeyen çıpalar da aynıdır. İçeriğinizde kesinlikle bu tür çapa metinleri kullanmayın, çünkü SEO'nu kesinlikle incitecektir.

November 24, 2017