Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı, Dünyadaki En Tehlikeli E-posta Spammerı Hakkında Konuşuyor

1 answers:

Makalede, Semalt Dijital Hizmetlerin Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi Julia Vashneva, dünyadaki en ünlü ve tehlikeli spammerkezi hakkında bilgi verecek - Rus spamcı, Peter Levashov.

Federal temsilciler Rus meslektaşlarının yardımına katılmak için birkaç yıl önce Moskova'ya gittiler. Dünyanın en tehlikeli e-posta spam'lerini tutuklamak istediler, ancak reddedildiler - security control systems inc. Bir Amerikan kolluk kuvveti şirketi onlardan konuyla ilgili bilgi verdi. Spammer, Peter Sevara takma adını kullandı ve Rus hükümeti tarafından korunuyordu. Böylece, kimse ona dokundu ya da ona zarar veremedi. Sonunda, ajanlar geri döndüler ve hedefleri hata yapana kadar bekledi.

İyi haber şu ki, bir hata yapmış ve tatil için Barselona'ya gitmiş. İspanya Hükûmeti yıllarca peşindeydi ve polis memurları, bu spamcinin eşi ve diğer aile üyeleri ile birlikte kaldığı otel odalarına girdi. O sırada tutuklanmıştı ve Federal Soruşturma Bürosunun siber güvenlik görevlileri bu davayı araştırmaya karar verdiler. Bu kötü adam, ton bilgisayarları virüslerle seleyerek kapatmıştı. Son olarak, Adalet Bakanlığı, bu bilgisayar korsanını suçlayan mahkeme belgelerini yayımladı. Asıl adı Peter Levashov'dur. Yolsuzluk ve elektronik konuşmalara yasadışı müdahele suçlamasıyla suçlanıyor. Peter'ın daha ileri araştırmalar için ABD'ye devredilmesi bekleniyordu.

Yetkililer tutuklandığını ve ağının her zamankinden daha geniş kapsamlı olduğunu iddia etti. Yıllarca, bu adam dolandırıcılık faaliyetleri üstlenerek kendini zenginleştirmek için imparatorluğunu kullandı. Başkan Donald Trump bu spamcinin kaderini yakında göreceğini umuyor. Geçmişte Kremlin, ülkenin dört bir yanındaki benzer tutuklamaları kınadı. İspanyol polisi Bay Levashov'u başarıyla tutukladı; ve bundan önce başka bir ülkede tutuklandı ancak Rus hükümetinin katılımıyla serbest bırakıldı.

Şimdi hükümetlerin kendilerine karşı ciddi tedbirler almasıyla birlikte diğer birçok spam göndericisinin de tutuklanması umuluyor. Polis memurları ve siber güvenlik ajanlarının Levashov'u yıllarca takip ettikleri 2006'dan beri kesin. Şu ana kadar bu adam arkadaşı ağını kullanarak trilyonlarca dolar kazandı ve kötü amaçlı yazılımlarını (Kelihos) enjekte ederek çok sayıda bilgisayara saldırdı.)

Spam kampanyalarının maliyeti e-postayla 300 dolardan 700 dolara kadar değişir. Müşterilerine indirimler teklif etmiş, tekliflerini çektirmiş ve paralarını çalmak istemişti. Bay Levashov'un ana hedefi Amerikan bilgisayarlarıydı. Şimdilik, neden hayatını ailesi ile yurtdışına çıkarak riske attığı belli değil. Ancak, siber güvenlik araştırmacıları, Rusya'dan İspanya'ya geçerken kimliğini gizlemeye çalıştığını söylüyor.

FBI, Levashov'un ülkesini terk ettiği ve tatil için Barselona'ya seyahat ettiği hakkında bilgi aldı. Amerikan polis memurları derhal harekete geçti ve onu mümkün olan en kısa sürede tutuklamak istediler. Görev sırasında, FBI ajanları, Federal Ceza Muhakemesi Usulü Esasları Usul Kuralının 41. maddesinde yapılan değişikliklerde verilen yetkileri kullandı. Bu kişinin gittikçe daha fazla sayıda virüs bulaşmasına engel olmasına izin verildi. Ve şimdi Levashov hayatının geri kalanını hapishaneye alacak.

November 24, 2017