Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı - Google Analytics'ten Darodar Referrer Spam'i Nasıl Kaldırılır?

1 answers:

Yönlendiren spam, web sitesi sahiplerinin çoğunluğuyla karşı karşıya kalan önemli bir sorundur. Örneğin, Google Analytics'in web sitenize ulaştıkları anlamına gelmeyen birden çok web ziyareti kaydettiği çok sayıda durum bulunmaktadır. Darodar, bir siteye spam ziyaretleri yapan bir alan adı - cantinette polistirolo prezzo. Bu teknik siyah şapka bilgisayar korsanları için standarttır. Darodar, müşterilere ulaşmak için yaygın kullanılan arama motorlarının kullandığı web tarayıcıları gibi üçüncü parti bir bot da olur. Çoğu insan web sitelerini veya SEO ajanslarını işletmek, Darodar'ı durdurmanın etkili yollarını geliştirmelidir.

Semalt'ın Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi olan Artem Abgarian tarafından sağlanan bu botun Google Analytics'ten kaldırılmasına yardımcı olan bazı yollar şunlardır:

Onu web sitesinden kaldırma talebi

Darodar ile ilgilenmenin en doğal yolu, botlarını durdurmalarını isteyebilir. Sağladıkları basit bir formu doldurabilir ve ziyaret etmelerini istemediğiniz web sitelerini işaretleyebilirsiniz.

Darodar'ın web sitenizi taramasını engelleyin

Bir Apache sunucusu kullanan web siteleri için, dizininizin kökünde bir .htaccess dosyası bıraktığınızda, Darodar'ın görünmesini engelleyebilirsiniz. Ortak arama motoru botları web sitenizi görmeye devam edecek, ancak Darodar bunu yapmayacaktır. Panellerinden, 403 durum kodu yanıtı göreceklerdir. Bu sayfayı görüntüleme yetkisine sahip değiller; bu nedenle, GA izleme kodu ziyareti kaydetmek için yürütülmeyecektir. Aşağıdaki gibi kodlar çalıştırabilirsiniz:

RewriteCond% {HTTP_REFERER} (. *) Darodar.com [NC]

RewriteRule ^ (. *) $ - [F]

Web sitenizde böyle bir kod çalıştırırken dikkatli olmanız önemlidir. Bu adım için bir web sitesi geliştiricisine danışmak değerli bir girişim olabilir. Bu adımdaki herhangi bir hata, sitenin tamamının yüklenememesine neden olabilir.

Google Analytics'te özel filtreler uygula

Google Analytics hesabı olan kişiler için Darodar ile işlem yapmak kolay olabilir. Bireysel filtreler, Google Analytics'ten kaldırmanın yanı sıra gelecekteki Darodar yönlendirmelerini durdurmada da yararlı olabilir. Bu görevi gerçekleştirmek için GA hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Sağ üst köşedeki yönetici sekmesinden, tüm filtreler sekmesine bir filtre ekleyebilirsiniz. Filtre kutusuna Darodar çıkarma işlemini yapabilirsiniz. Hariç tutacak filtre türünü ayarlayın. Yönlendirme radyo düğmesi hariç tutulacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu özelleştirme, yönlendirme trafiğini Google Analytics'inizden uzak tutabilir. Ayrıca, IP adresi gibi diğer özel filtreleri uygulamak da mümkündür. Özelleştirme sayfasından ayrılmadan önce yaptığınız değişiklikleri her zaman kaydetmeyi unutmayın. Bu filtreler bu botları engelleyebilir.

Sonuç

Darodar'ı Google Analytics'ten kaldırmak, web sitenizin istatistiklerini sıfırlayabilir. Bazı durumlarda, bu tür trafik hâlâ önceki web sitenizin istatistiklerinde görünecektir. Bununla birlikte, web sitenizden kaldırmak için bu kılavuzu kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, site kampanyanızda anlamlı değişiklikler yapabilirsiniz.

November 24, 2017