Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı: Google'ın Arama Algoritması, İnsanları Spam'e Vermeye Zorluyordu

1 answers:

Her SEO uzmanı, yayıncısı veya içerik yazarı bağlantı kurma , bir sitenin sıralamasını arama motoru sonuç sayfalarında etkileyen hayati faktörlerden biridir biliyor. SEO kesinlikle bağlantı gerektirir ve SEO ile ilgilenen kişilerin de onlara ihtiyacı vardır.

Ancak arama motorlarının, özellikle de Google'ın, en çok bağlantıya ihtiyacı var gibi görünüyor ve bu, iyiliğe göre daha fazla zarara neden oluyor - sample of dashboard. Google'ın arama algoritmaları, bağlantıları site sıralamasında ayrılmaz bir metrik olarak kullanıyor. Bu bağlantı kurma konusunu çeşitli forumlarda belirgin hale getirdi. Yazarlar, blog yazarları ve yayıncılar, içeriklerinin izleyicilerine ulaşma şansını artırmak için her zaman yeni yöntemler araştırmaktadır.

Semalt'ın Müşteri Başarı Yöneticisi Michael Brown, sıralamadaki sitelerdeki bağlantılara verilen ağırlığın, diğer daha önemli sıralamadaki metrikleri arka koltuğa ittiği izlenimini vermektedir. Google'ın bir sitenin sıralamasının başlıca belirleyicilerinden biri olan kalite içeriği, site yetkisi ve nüfuz üzerindeki önemi sadece iddialardan geldiği için oldukça belirgindir. Arama algoritmaları, bu yönleri neredeyse tamamen göz ardı ediyor.

Sonuç olarak, bağlantı kurucuları, çabaları etkili ve yetkili olan kaliteli içerik oluşturmaya yatırım yapmak yerine yorulmadan bağlantılar için izliyorlar.

Tüketiciler bu endüstri kusurundan en çok acı çekiyorlar. Arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında yer alan sitelerden bekledikleri gibi yararlı içerikler almak yerine, elde ettikleri, yalnızca daha üst sıraya yerleşmek için bağlantılar kullanarak manipüle edilmiş belirsiz içeriğe sahip.

Google'ın bağlantılar üzerindeki aşırı vurgusunun, web üzerinde mevcut olanların çoğunun yaratıcı tarafından manipüle edilebileceğine dair bir algılamanın gelişimine katkıda bulunduğu tartışılabilir. Bu zihniyet, içeriğini daha üst sıralara yerleştireceği umuduyla muhtemelen daha fazla insanı spam bağlantılarına yönlendiriyor.

Arama motorları, arama algoritmalarını geliştirirken arama motorları bağlantılara daha az ağırlık veriyorsa, her içerik yaratıcısı organik SEO temellerine sadık kalır. Sitelerini tasarlamak ve içeriklerini en iyi kalitede oluşturmaktan daha çok endişe ederler; böylece tüketiciler aradıklarını bu sitelerde bulurlar. Bu tüketicilerin bu sitelere daha fazla güvenmesini sağlayacaktır. Tabii ki hiç kimse bağlantı kurmayı unutmak istiyor. Ancak, en temel SEO yönlerini ele aldıktan sonra hiçbir şey siteye kaliteli bağlantılar çekmekten daha kolay olmayacaktır. Başka bir deyişle, site sevimli olacağı için beğenilecekti.

Şu an olduğu gibi, Google sitelerin insanları sevmelerini sağlamak için bağlantılar kullanmasına izin veriyor. Maalesef, büyük siteler bile kabul edilemez bir şey yapıyor ve biri neden Google'ın onlarla kaçmasına izin verip vermediğini merak ediyor.

Spam bağlantılarının problemi bir çözüm bulmaksa Google onun merkezinde olmalıdır. Sıralama algoritmasına çok fazla ağırlık verilmez ve çevrimiçi içeriğin en önemli faktörlerine odaklanmalıdır: benzersizlik, yararlılık, nüfuz ve otorite. Arama motorları, zemin seviyesini oynatmak zorundadır - sitelerin içeriğinin kalitesine ve tüketicilerin ihtiyaçlarına ne kadar iyi baktıklarına göre rekabet etmesine izin verir. Bu olmazsa, daha fazla insan, bağlantıların SERP sıralamasının kralı olduğuna dair algılayış geliştirecek ve bu, halihazırda tanık olduğu gibi, web üzerindeki faydasız içeriğin miktarını artıracaktır.

November 24, 2017