Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı İnternet Dolandırıcılığından Korunma Hilelerini Açıyor

1 answers:

İnternet dolandırıcılığı ve aldatmaca terimlerini biliyor olmalısınız, değil mi? İkisi birbirinin yerine kullanılır ve aslında aynı şeyi ifade eder. Bir aldatmaca, normalde paranın değiştiğinde maddi olmayan bir şey vaadiyle sıklıkla şüphelenmeyen insanlara dolandırıcılık yapmak için tasarlanmış bir düzeni ifade eder. Adından da anlaşılacağı üzere internet dolandırıcıları web gezginlerini hedef alıyor - debica korale.

Semalt , Müşteri Başarı Yöneticisi, Lisa Mitchell, çevrimiçi dolandırıcılık konularında sizi daha fazla güvende hissettirmek için hazırlanmıştır.

Kimler sorumludur?

Dünyanın her yerinden ve herhangi bir yerinden çevrimiçi bir hizmet kullanan herkes duyarlıdır. Sosyal medya zaman çizelgesindeki yayınları, bir e-posta veya bir tanışma sitesinde sohbet etmeyi kontrol ettiğiniz önemli değildir. Internet gelişinden bu yana milyonlar film izlemek, haber almak, blog okumak, evde çalışmak ve daha pek çok şey yaparken milyonlarca kişiye yardımcı oldu. Maalesef, siber suç davaları arttı.

Nasıl çalışır?

2017'de, siber suç davalarının sayısı bir önceki yıla göre% 155 daha fazla (2016) bildirildi. Bu iyi değil. Buna nasıl izin verilir? Şüphesiz, artık bütün aldatmacaların farkında olmalıyız, değil mi? Kötü adamlar akıllıca bir şey. Her gün, ekmedikleri yerden biçmek için yeni yollar buluyorlar.

Nijerya 419 aldatmacasına bir örnek verin..Genellikle sıkıntı içinde bir vatandaş tarafından gönderilen bir e-posta veya mesaj ile başlar. Nijerya ya da Sierra Leone'den bir mirasçı, hükümet görevlisi ya da ticaret asistanı olmak için yalan söylemektedir. Şimdi burada yem var: hanımefendi, parasını yerel bankadan almasına yardım etmenizi istiyor. Nasıl? Banka işlem ücreti ödediği bazı ödemeler göndererek. Karşılığında ne alacaksın? Paranın büyük bir kısmı. Bu asla olmaz. Parayı gönderdikten sonra bayan ince havaya çıkar. Diğer durumlarda, parayı hesabınıza göndermek istediklerini iddia ederek banka bilgilerinizi isteyebilirler. Bunu yapma! Banka hesabınız tehlikeye atılacak. Anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, bazı insanlar rüzgara dikkat çeker ve birlikte oynarlar.

Kimlik avı dolandırıcılık

Bu, muhtemelen en yaygın olan dolandırıcılık türüdür. Bu durumda, bankanızdan veya Paypal gibi bir çevrimiçi ödeme servisinden resmi görünümlü bir e-posta alırsınız. Hesabınızın güncellenmesi gerektiğini iddia ediyorlardı. Burada size bir bağlantıyı tıklamaya veya sizin için aynı şeyi güncellemesi için bilgilerinizi vermeye davet edeceklerdir. Kimlik avı dolandırıcılığı, kişisel ve finansal verileri çalmak için kullanılır.

Bu benzetme şu şekildedir: birisi kredi kartınızı çantanızdan çaldıysa, onları bilgilendirmek için derhal bankayı ararsınız. Ne yazık ki, siber suç karmaşıktır ve bu kadar basit değildir. Yine de, her türlü çevrimiçi aldatmacadan haberdar olursunuz. Bu, size huzur vereceğini, kişisel bilgilerinizin güvende kalacağını ve hiç kimsenin izniniz olmadan paranıza dokunmayacağını belirtti. Çevrimiçi olarak kandırılmayın. İnternetin rahatlığını huzur içinde yaşayın.

November 23, 2017